Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:30
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
Audio
  • Co Polacy sądzą o Pracowniczych Planach Kapitałowych? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/REDPIXEL.PL

ZUS shutterstock 1200.jpg
Czy zasady płacenia składki ZUS dla prowadzących działalność muszą się zmienić?


Do PPK trafią wszyscy pracujący, w wieku od 19 do 55 lat, ale z systemu będzie można zrezygnować. Na przyszły dodatek do emerytury złoży się: pracownik, pracodawca i państwo. Zgromadzone środki mogą być dziedziczone. Czy po doświadczeniach z OFE Polacy uwierzą, że warto?

– Pracownicze Plany Kapitałowe są nam potrzebne do tego, aby posiadać oszczędności. Ostatnie dwadzieścia dziewięć lat wolnej Polski i gospodarki to okres, w którym nie udało nam się zgromadzić powszechnych oszczędności, porównywalnych do bliskich nam krajów, takich jak Czechy, Słowacja czy Węgry. Tam poziom prywatnych oszczędności jest wyższy – mówi Robert Zapotoczny z Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Kwestia negatywnego spojrzenia na projekt ustawy przewijała się w konsultacjach prowadzonych przez resort finansów. Sam fakt, że za sprawy emerytalno-rentowe powinno odpowiadać Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, a projekt znoszony jest przez Ministerstwo Finansów, budzi pewne zaniepokojenie. Tutaj powstaje pytanie: na ile projekt jest ukierunkowany na poprawę przyszłych emerytur, a nie na rynki kapitałowe – zaznacza Andrzej Strębski, niezależny ekspert zajmujący się rynkiem emerytalnym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Robert Zapotoczny (Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Polski Fundusz Rozwoju), Andrzej Strębski (niezależny ekspert zajmujący się rynkiem emerytalnym), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Cezary Kaźmierczak (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców), dr Jarosław Janecki (główny ekonomista Société Générale), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska)
Data emisji: 23.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:30
Pod koniec marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa łowieckiego. Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą brać udziału w polowaniu. Minister środowiska zyskał nadzór na Polskim Związkiem Łowieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy skazani na potężny import starych samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:00
Już niebawem w cenie paliwa pojawi się nowy podatek. Opłata emisyjna to dodatkowe 10 groszy w cenie każdego litra. Pieniądze z opłaty przeznaczone będą m.in. na dotacje na zakup samochodów elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:30
Według NSZZ "Solidarność" Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do rozszerzenia pomysłu.
rozwiń zwiń