Czy wolę kupować polską żywność?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:15
Rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej protestowali w Warszawie. Wśród wielu postulatów są takie, jak ten związany z naszym rynkiem owoców i warzyw.
Audio
  • Czy Polacy chętnie kupują polskie produkty? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Warszawa, 23.05.2018. Protest rolników
Warszawa, 23.05.2018. Protest rolnikówFoto: PAP/Paweł Supernak

marnowanie żywności 1200 free
Czy kupuję za dużo jedzenia, które się marnuje?

Rolnicy przekonują, że bardzo często owoce, warzywa, mięso sprowadzane z zagranicy sprzedawane są jako produkty krajowe. 

– Nasze truskawki co prawda osiągają wyższe ceny, ale są o wiele smaczniejsze. W tej chwili zagraniczni producenci nauczyli się hodować truskawki, które wyglądają jak polskie. Tak samo dzieje się z pomidorami czy ziemniakami. Potem produkty są przywożone do naszego kraju i umieszczane w polskich opakowaniach. Polacy zwracają uwagę na to, co kupują. Trzeba kontrolować tych, którzy zajmują się importem tych towarów – mówi Michał Kołodziejczak, prezes Unii Warzywno-Ziemniaczanej.

– Jednym z moich pierwszych pomysłów jest to, aby w składzie produktu umieszczać flagę. Jeśli weźmiemy do ręki jakkolwiek produkt, znajdziemy tam mnóstwo napisów małą czcionka. Bez lupy nie jesteśmy w stanie wszystkiego przeczytać – twierdzi Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Polscy rolnicy produkują bardzo dobrą żywność wysokiej jakości – dodaje.

shutterstock_1039290799 zakupy1200.jpg
Czy zakaz niedzielny jest dobrym pomysłem?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Kołodziejczak (prezes Unii Warzywno-Ziemniaczanej), Jarosław Sachajko (poseł, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Kukiz'15), dr Agnieszka Jarosz (Instytut Żywności i Żywienia), Maciej Ptaszyński (dyrektor Polskiej Izby Handlu), Grzegorz Russak (niezależny ekspert kulinarny), Andrzej Faliński (prezes Forum Dialogu Gospodarczego)
Data emisji: 24.05.2018
Godzina emisji: 12.08

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy jesteśmy skazani na potężny import starych samochodów?

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 13:00
Już niebawem w cenie paliwa pojawi się nowy podatek. Opłata emisyjna to dodatkowe 10 groszy w cenie każdego litra. Pieniądze z opłaty przeznaczone będą m.in. na dotacje na zakup samochodów elektrycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:30
Według NSZZ "Solidarność" Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do rozszerzenia pomysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:30
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
rozwiń zwiń