Czy odczuwam poprawę sytuacji materialnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:00
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pod tytułem "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 roku".
Audio
  • Czy sytuacja materialna Polaków się poprawia? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/illiano

Z raportu wynika, że nastąpiła poprawa sytuacji materialnej rodzin w Polsce. Maleją różnice między zamożnymi a skromniejszymi rodzinami. Dochód tych ostatnich nieznacznie, ale poprawia się.  

– Jeśli chodzi o osoby najgorzej sytuowane, czyli takie, które znajdują się w 20 proc. najgorzej zarabiających i posiadających najmniejszy majątek, sytuacja zmieniła się. Pomogły tu 500+ i podwyżka płacy minimalnej. Trzeba powiedzieć, że ogólna poprawa sytuacji gospodarczej i rynku pracy sprawiły, że te grupy stały się największymi beneficjentami. Niestety, nie spada liczba osób zatrudnionych na umowy śmieciowe. Osoby te powinny otrzymać wsparcie państwa – mówi Marcelina Zawisza z partii Razem.

Z obecnej sytuacji zadowolone jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. – Pierwsza rzecz to to, że płaca minimalna jest ustalana w Radzie Dialogu Społecznego przez trzech partnerów. W ubiegłym roku były propozycje, by ją bardzo podnieść. Rząd waży racje. Wprowadzenie na naszym rynku pracy stawki godzinowej było ustalone w porozumieniu z pracodawcami, którzy wykazali się wielką dojrzałością i wzięli odpowiedzialność za nas wszystkich jako wspólnotę – podsumowuje wiceminister Bartosz Marczuk.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcelina Zawisza (członkini zarządu krajowego partii Razem), Bartosz Marczuk (podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Beata Mirska-Piworowicz (członkini stowarzyszenia Damy Radę), Edyta Kochlewska (redaktor naczelna portalu dlahandlu.pl), Piotr Łysoń (dyrektor Departamentu Badań Społecznych i Warunków Życia Głównego Urzędu Statystycznego), Jarosław Ryba (prezes zarządu Związku Firm Pożyczkowych)
Data emisji: 28.05.2018
Godzina emisji: 12.07

ml/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Wolne niedziele dla wszystkich poza służbami?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 13:30
Według NSZZ "Solidarność" Polacy dobrze przyjęli zakaz handlu w niedzielę. To zachęca związek do rozszerzenia pomysłu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:30
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolę kupować polską żywność?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:15
Rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej protestowali w Warszawie. Wśród wielu postulatów są takie, jak ten związany z naszym rynkiem owoców i warzyw.
rozwiń zwiń