Srogie kary dla właścicieli psów?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2018 13:30
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zwiększenie sankcji "dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt". 
Audio
  • Wysokie kary za niedopilnowanie psa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/SNP_SS

myśliwy 1200.jpg
Czy zmiany w prawie łowieckim były potrzebne?

Chodzi o psy pozostawione bez opieki i odpowiedniego nadzoru. Właściciele psów, którzy nie zachowują środków ostrożności, muszą liczyć się z grzywną do 5 tysięcy złotych, a nawet karą ograniczenia wolności.

– Jeżeli psy będą stwarzać zagrożenie, to nie będą mogły swobodnie przebywać na spacerze. Oczywiście my nie chcemy, aby te zwierzęta były trzymane na łańcuchu – mówi Andrzej Skowron, sędzia z Sądu Rejonowego w Tarnowie. – Mamy bardzo dużo psów niewłaściwie przetrzymywanych lub niepilnowane przez właścicieli, którzy czują się bezkarnie. Stąd pomysł na nowe przepisy – dodaje.  

– Absolutnie nigdy nie zaczepiamy psa spotkanego na ulicy. Tak samo jak nie zaczepiamy ludzi, nawet znajomych, i znienacka ich nie przytulamy, dotykamy czy straszymy – podkreśla Aneta Awtoniuk, trenerka zajmująca się szkoleniem psów. – Mam poczucie, że w przepisach mamy schizofrenię. W lutym zostało uchwalone prawo, które pozwala psom funkcjonować w przestrzeni miejskiej bez kagańca i smyczy, pod warunkiem, że opiekun jest w stanie zapanować pod psem. Z drugiej strony nie ma nikogo, kto mógłby to ocenić – zaznacza. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Andrzej Skowron (sędzia, Sąd Rejonowy w Tarnowie, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości), Aneta Awtoniuk (behawiorystka, trenerka zajmująca się szkoleniem psów), Jacek Bożek (Klub Gaja), Maciej Onyszkiewicz (lekarz weterynarii), dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Cezary Wyszyński (Fundacja VIVA)
Data emisji: 29.05.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:30
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wolę kupować polską żywność?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 13:15
Rolnicy z Unii Warzywno-Ziemniaczanej protestowali w Warszawie. Wśród wielu postulatów są takie, jak ten związany z naszym rynkiem owoców i warzyw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy odczuwam poprawę sytuacji materialnej?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 13:00
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport pod tytułem "Sytuacja gospodarstw domowych w 2017 roku".
rozwiń zwiń