Czy w Polsce należy wprowadzić dochód gwarantowany?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:10
780 euro miesięcznie dla osób najuboższych i bezrobotnych proponuje nowy włoski premier Giuseppe Conte. Ma to być gwarantowany przez państwo dochód podstawowy. Czyli pieniądze za to, że się jest obywatelem.
Audio
  • Czy dochód gwarantowany to dobry pomysł? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fotogut/shutterstock.com

Krytycy mówią, że to populistyczne rozdawnictwo pieniędzy, ale… eksperymenty takie w świecie są już prowadzone. W 2017 roku 2 tys. obywateli Finlandii rozpoczęło pobieranie "bezwarunkowego dochodu podstawowego". Dochód gwarantowany obowiązuje od lat na Alasce. Podobny program wprowadzają stopniowo władze miasta Livorno we wspomnianych już Włoszech. Obrońcy takiego podejścia wskazują, że to jest rozwiązanie konieczne, bo rozwój cywilizacji będzie zabierał nam coraz bardziej możliwość zarabiania na utrzymanie.

– Bardzo trudno o takie rozwiązania, ponieważ niosą one potężne koszty dla budżetu. Są różne metody płacenia takiego dochodu. Owszem, można otrzymać dochód podstawowy, ale bez emerytur, programu "500+" i innych świadczeń społecznych – mówi Piotr Kuczyński, główny ekonomista Xelion.

– Według mnie Polska w stosunku do świata jest na tyle bogatym krajem, że nie powinna pozwolić, aby ludzie umierali z głodu. Z drugiej strony w stosunku do państw europejskich jesteśmy na tyle biednym krajem, że na takie fanaberie po prostu nas nie stać – ocenia Cezary Kaźmierzczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Piotr Kuczyński (główny ekonomista Xelion), Cezary Kaźmierzczak (prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców), Karol Wałachowski (Klub Jagielloński), Janusz Jędraszko (Jagiellońskie Stowarzyszenie Osób Bezrobotnych), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 12.06.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przystąpię do programu Pracownicze Plany Kapitałowe?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 13:30
Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych przechodzi "szerokie konsultacje społeczne". Jest obawa, że mimo konsultacji większość rodaków nie ma pojęcia, co stanie się po 1 stycznia przyszłego roku, kiedy to plany kapitałowe zaczną obowiązywać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy imigranci to dobre rozwiązanie dla rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 15:56
Dobiegają końca rządowe prace nad strategią migracyjną. Będą nowe rozwiązania ułatwiające zatrudnianie przybyszów spoza Unii.
rozwiń zwiń