Czy wiem, dlaczego trzeba zmienić konstytucję?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:00
Jeśli prezydent Andrzej Duda chce skutecznie przeprowadzić referendum w sprawie zmiany konstytucji, musi się liczyć z tym, że pomysł nie jest bardzo popularny, ma umiarkowane poparcie polityczne, a jego organizacja jest skomplikowana i kosztowna.
Audio
  • Co Polacy sądzą o nadchodzącym referendum? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

pap_20160118_0IZ duda tusk 1200.jpg
Czy Donald Tusk ma szanse w starciu z Andrzejem Dudą?

– Dla mnie każde referendum jest świętem demokracji, ale chodzi o to, żeby miało ono jakiś większy sens. Patrząc na liczbę i poziom skomplikowania pytań, obawiam się, że może pojawić się kłopot z interpretacją niektórych z nich – mówi Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. – Te pytania muszą rozstrzygać pewne spory. Tutaj ich zdecydowanie nie ma. Po co ludziom zawracać głowę? – dodaje. 

– Konsultacje zawsze są potrzebne, ale w tym przypadku prezydent ucieka od odpowiedzialności. Najpierw to on powinien przestrzegać konstytucji, która jest, a dopiero potem rozpoczynać dyskusję o ewentualnych zmianach. Najgorszym, co może być, jest podejście: "nie będę przestrzegał tej konstytucji, bo mi się ona nie podoba. Napiszmy sobie nową. A jaką? Nie wiem, zapytam narodu, może mi coś podpowie" – ocenia Robert Kropiwnicki, poseł Platformy Obywatelskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marek Jakubiak (poseł, Kukiz'15), Robert Kropiwnicki (poseł, Platforma Obywatelska) dr Jarosław Flis (socjolog, Uniwersytet Jagielloński), dr Kazimierz Kik (politolog), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie)
Data emisji: 13.06.2018
Godzina emisji: 12.06

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy sąsiedzi homoseksualiści mi przeszkadzają?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 13:30
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał ważny wyrok dotyczący praw zalegalizowanych związków jednopłciowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy reprezentacja Polski wyjdzie z grupy?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 13:00
14 czerwca na stadionie Łużniki w Moskwie mecz otwarcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018. 15 lipca oglądać będziemy wielki finał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce należy wprowadzić dochód gwarantowany?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:10
780 euro miesięcznie dla osób najuboższych i bezrobotnych proponuje nowy włoski premier Giuseppe Conte. Ma to być gwarantowany przez państwo dochód podstawowy. Czyli pieniądze za to, że się jest obywatelem.
rozwiń zwiń