Czy na rowerze można się czuć bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:00
Z badań wynika, że jesteśmy krajem cyklistów. 70 proc. Polaków korzysta z rowerów. Co dziesiąty z pytanych dojeżdża do pracy. Jednak większość rowerzystów (64 proc.) nie czuje się komfortowo na naszych drogach...
Audio
  • Czy rowerzyści są bezpieczni na drodze? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Warszawscy rowerzyści
Warszawscy rowerzyściFoto: Oleksandr Dudnyk/shutterstock.com

Najczęściej rowerzyści zwracają uwagę na brak ścieżek, pasów rowerowych na jezdni i na zachowanie kierowców samochodów. Z drugiej strony, ci ostatni odpowiadają, że prowadzący jednoślady są nieprzewidywalni, roszczeniowi i nieprzygotowani do jazdy po drogach publicznych.

– To kwestia naszego ogólnego poczucia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie ma znaczenia, czy jeździmy na rowerze, czy samochodem. Podejście jest takie, że "inni jeżdżą źle, ja jeżdżę dobrze". To kosztuje nas rocznie 49 miliardów złotych, bo tyle z budżetu idzie na koszty wypadków. Zmniejsza się ogólna liczba wypadków z udziałem rowerów, ale rośnie liczba zdarzeń rower-rower. Cykliści zapominają, że w momencie, gdy wjeżdżają na drogę rowerową, jest to ruch drogowy, a nie rekreacja. Musimy zmienić ten sposób myślenia – mówi Adam Sobieraj z Polskiego Związku Motorowego.

– Nikt nie postuluje całkowitej likwidacji ruchu samochodowego. Nieprawdą jest, że rowerzyści chcą coś zabierać kierowcom, to duże nieporozumienie. Chodzi przede wszystkim o to, że miasta mają być dla wszystkich, przede wszystkim dla mieszkańców. Rowerzysta powinien również mieć tam swoje miejsce. Problemem jest budowa ścieżek rowerowych przy drogach wyższej kategorii. Sygnalizowaliśmy to GDDKiA, która miała w pewnym momencie swój zespół rowerowy. Odzew jest tutaj różny – tłumaczy Rafał Muszczynko z organizacji Miasta Dla Rowerów.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Sobieraj (Polski Związek Motorowy, Fundacja "Drogi Mazowsza"), Rafał Muszczynko (Miasta dla Rowerów), Cezary Grochowski (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa), Rafał Gręźlikowski (podróżnik), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), Kuba Witkowski (dziennikarz Trójki)
Data emisji: 21.06.2018
Godzina emisji: 12.06

ml/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:15
Zakaz palenia papierosów w samochodzie, zgodnie z kodeksem drogowym, dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Ale! Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł rozszerzenia zakazu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szpitale, które nie spełniają norm sanitarnych, należy zamykać?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 13:00
Główny Inspektorat Sanitarny zbadał nasze szpitale pod kątem warunków, które mogą zagrażać chorym. Jest bardzo źle. 
rozwiń zwiń