Czy nowe pomysły NFZ skrócą kolejki do lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:08
Prezes NFZ zamierza skrócić kolejki do najbardziej obleganych specjalistów.
Audio
  • Czy nowe pomysły NFZ skrócą kolejki do lekarzy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Spotmatik Ltd/Shutterstock

Chorzy, którzy zgłoszą się do lekarza po raz pierwszy, nie będą musieli czekać w tych samych kolejkach, co pacjenci przychodzący na wizyty kontrolne. Limity przy pierwszych wizytach mają być zniesione m.in. w poradniach endokrynologii, rehabilitacji, genetycznej i neurochirurgicznej dla dzieci. Czas oczekiwania ma się docelowo skrócić do maksymalnie 30 dni.

– Każde zwiększenie środków finansowych na świadczenia zdrowotne przyniesie efekt. Pokazały to przypadki, gdy NFZ zwiększył finansowanie endoprotez, czy leczenia zaćmy. Jest to jednak tylko jeden z elementów, które wpływają na czas oczekiwania na dostęp do świadczeń zdrowotnych. Istotny jest też zasób kadry medycznej i infrastruktura. Jeśli nie będziemy tego oceniali w całości, to może okazać się, że jedynie zwiększanie finansowania, nie zapewni nam spodziewanego efektu – mówi Marcin Pakulski, były prezes NFZ.

– Pacjenci mają różne życzenia co do systemów ochrony zdrowia we wszystkich krajach. Chodzi o to, by dostępność usług medycznych dla wszystkich pacjentów była taka, jak wynika z ich stanu zdrowia. Zgodnie z opiniami ekspertów, w naszym systemie pozycja lekarza podstawowej opieki zdrowotnej jest bardzo marginalizowana i to z wielu względów – zwraca uwagę Stanisław Maćkowiak, prezes FPP. – Myślę, że proponowane zmiany to jakaś proteza. Nie jest to stan szczęśliwości – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Marcin Pakulski (były prezes NFZ, specjalista ds. zdrowia publicznego), Aleksandra Kurowska (portal Polityka Zdrowotna), Adam Sandauer (stowarzyszenie Primum Non Nocere), Stanisław Maćkowiak (prezes Federacji Pacjentów Polskich), Janusz Michalak (redaktor naczelny miesięcznika "Menedżer zdrowia")
Data emisji: 4.09.2018
Godzina emisji: 12.08

ml/kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy nadal będziemy kibicować polskiej reprezentacji?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 13:00
Polska przegrała 0:3 z Kolumbią i odpadła z mistrzostw świata w Rosji. Fachowcy i kibice są zgodni, wyniki bolą. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2018 14:00
Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie o odpadach. Problem tzw. porzuconych śmieci rośnie. Ostatnie pożary wysypisk śmieci zwróciły uwagę na sprawę i fakt jak bardzo opłaca się "przypadkowy pożar" wobec kosztów utylizacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:30
Sejm zajął się słynną ustawą o IPN. Styczniowa nowelizacja zakładała karę grzywny lub karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
rozwiń zwiń