Czy potrafimy być życzliwi?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:15
Najczęściej dochodzą do nas informacje o przykrych incydentach, atakach, bójkach i wyzwiskach na naszych ulicach. Ale nie brakuje też zdarzeń pozytywnych.
Audio
  • Czy Polacy są życzliwi? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TORWAISTUDIO/Shutterstock.com

wysypisko śmieci 1200.jpg
Czy problem śmieciowy można rozwiązać?

Kilka dni temu w Warszawie wsiadającej do tramwaju muzułmance z dwójką dzieci pomógł mężczyzna w średnim wieku, a dzieciom wyświetlił w telefonie bajkę. Ludzie zaczęli się uśmiechać i pytać, jak mogą jeszcze pomóc.

– Ludzie, któzy mają "serce żyrafy", to, w kontekście komunikacji empatycznej, osoby, które mają kontakt ze swoimi własnymi potrzebami. Zdają sobie sprawę z tego, że to oni są odpowiedzialni za realizację tych potrzeb i sami mają wybór sposobu ich realizacji. Mówiąc bardziej czytelnie, patrząc na tą sytuację z tramwaju, można powiedzieć, że krążyło tam kilka potrzeb. Po pierwsze, kobieta, która wsiadała, potrzebowała wsparcia. Było dziecko, które hałasując pokazywało, że potrzebuje odpoczynku. Myślę, że była tam też niespełniona u niektórych osób potrzeba bezpieczeństwa i potrzeba spokoju. I to, co zrobił ten mężczyzna, to spełnienie wszystkim wokół ich potrzeby – mówi Małgorzata Żółtaszek z Porozumienia Bez Przemocy..

– Pytania stawiane psychologom zwykle zaczyna się od "to zależy". W kontekście sytuacji z tramwaju zależy to od czterech rzeczy. Pierwsza to to, że mamy osobowościową predyspozycję do mniejszej, lub większej ugodowości wobec ludzi. Druga, to tak zwany charakter, czyli to, jak zostaliśmy ukształtowani, zwłaszcza w domu. Trzecim czynnikiem jest doświadczenie życiowe. Wreszcie czwarta rzecz to sytuacja, w której się znajdujemy – dodaje prof. Piotr Oleś z KUL.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: Małgorzata Żółtaszek (Porozumienie Bez Przemocy), Alexis Angulo (Meksykanin mieszkający w Polsce), prof. Jacek Hołówka (filozof, etyk), prof. Piotr Oleś (psycholog osobowości KUL), Mare Grabowski (socjolog, Fundacja Mamy i Taty), Małgorzata Sojka (Centrum Wielokulturowe)
Data emisji: 6.09.2018
Godzina emisji: 12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy zmiana w ustawie o IPN jest rozsądna?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2018 13:30
Sejm zajął się słynną ustawą o IPN. Styczniowa nowelizacja zakładała karę grzywny lub karę więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polska szkoła dobrze uczy?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 13:08
Dziś początek roku szkolnego. 4,5 miliona uczniów kończy wakacje i zaczyna zajęcia. Pierwszy raz po zlikwidowaniu gimnazjum przystąpią do klasy ósmej. Będą też nowe legitymacje i dłuższe przerwy obiadowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe pomysły NFZ skrócą kolejki do lekarzy?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:08
Prezes NFZ zamierza skrócić kolejki do najbardziej obleganych specjalistów.
rozwiń zwiń