Dyrektywa o prawach autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 13:15
Na pierwszych stronach czołowych dzienników w Polsce próżno szukać tego rozgrzewającego opinię publiczną w Europie tematu.
Audio
  • Dyrektywa o prawach autorskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

egzamin szkoła 1200 free
Czy polska szkoła dobrze uczy?

Chodzi o nową dyrektywę, która ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie. W wyjaśnieniu czytamy: "Symboliczną białą pierwszą stroną chcemy zwrócić Państwa uwagę na problem żerowania na treściach dziennikarskich przez cyfrowych gigantów. 12 września przyszłość europejskiej, w tym również polskiej prasy, znajdzie się w rękach europosłów". Zastrzeżenia budzi artykuł 13, który wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich. Pojawiają się komentarze o cenzurze w internecie, zdaniem wydawców prasy – niezasadne.

– Jeżeli ta regulacja nie zostanie wprowadzona, to my będziemy nadal okradani. Wtedy coraz mniej ludzi będzie czytało prasę i dzienniki czy tygodniki, a my zbankrutujemy – mówi redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

– Jeśli regulacją prawa europejskiego chcemy układać relacje biznesowe pomiędzy wydawcą prasowym a firmami, które dostarczają treść dalej do użytkowników, to chyba nie jest ta droga. Autorzy powinni być lepiej wynagradzani, ale należy to regulować na zasadzie negocjacji korzystnej dla dwóch stron, a nie regulacją prawną – zaznacza Michał Kanownik, prezes związku Cyfrowa Polska. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się słuchacze Trójki.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), Michał Kanownik (prezes związku Cyfrowa Polska), Aleksander Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe), Maciej Mrozowski (medioznawca), Maciej Gajewski (spidersweb.pl), dr Grzegorz Lewicki (dziennikarz, socjolog)
Data emisji: 12.09.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy potrafimy być życzliwi?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:15
Najczęściej dochodzą do nas informacje o przykrych incydentach, atakach, bójkach i wyzwiskach na naszych ulicach. Ale nie brakuje też zdarzeń pozytywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 13:30
Mamy najniższe bezrobocie w historii, a w wielu branżach brakuje rąk do pracy. M.in. dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ma zachęcić Polaków mieszkających zagranicą do powrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wezmę udział w wyborach samorządowych?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:15
Przed wyborami samorządowymi PiS i Koalicja Obywatelska licytują obietnicami. Ciekawostką jest to, że partie rywalizujące proponują niemalże to samo.
rozwiń zwiń