Czy likwidować Straż Miejską w całej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:15
Przedstawiciele Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidującej Straż Miejską w całej Polsce. Z takim postulatem Kukiz'15 pójdzie do wyborów.
Audio
  • Czy likwidować Straż Miejską w całej Polsce? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Straż miejska
Straż miejskaFoto: Starscream/Wikipedia

shutterstock_1038344089 prawo 1200.jpg
Czy produkujemy za dużo prawa?

Zdaniem pomysłodawców Straż nie sprawdza się, obywatele nie znają jej kompetencji, a zdarza się, że jest wykorzystywana politycznie. W ciągu ostatnich lat w wielu miastach decyzjami władz samorządowych, straż miejska została rozwiązana.

– W obecnych czasach mamy deficyt pracowników w Policji. Straż Miejska również boryka się z brakami kadrowymi. Jaki jest sens, kiedy brakuje ludzi do pracy, dublować instytucje, które wielokrotnie nachodzą na siebie kompetencjami? Nikt nie mówi o tym, żeby strażników wyrzucać na bruk. Mówię wyraźnie o likwidacji instytucji – tłumaczy poseł Kukiz'15 Jerzy Kozłowski.

– Blisko sześćdziesiąt pięć tysięcy zgłoszeń, które wpłynęły do naszej straży, mogą świadczyć o tym, że mieszkańcy są zadowoleni z naszej pracy. Najczęściej są to zgłoszenia o nieprawidłowym parkowaniu, kwestie związane z nadzorem nad zwierzętami czy nielegalnym handlem – podkreśla zastępca naczelnika wydziału dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jerzy Kozłowski (poseł, Kukiz'15), Marek Marusik (Straż Miejska w Łodzi, zastępca naczelnika wydziału dowodzenia), Paweł Tanajno (przedstawiciel komitetu wyborczego wyborców dla Warszawy o nazwie "Odkorkujemy Warszawę"), Łukasz Gojke (Patria Nostra), Maciej Stachura (naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice), Ryszard Kosakowski (burmistrz Chrzanowa)
Data emisji: 13.09.2018
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 13:30
Mamy najniższe bezrobocie w historii, a w wielu branżach brakuje rąk do pracy. M.in. dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ma zachęcić Polaków mieszkających zagranicą do powrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wezmę udział w wyborach samorządowych?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:15
Przed wyborami samorządowymi PiS i Koalicja Obywatelska licytują obietnicami. Ciekawostką jest to, że partie rywalizujące proponują niemalże to samo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektywa o prawach autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 13:15
Na pierwszych stronach czołowych dzienników w Polsce próżno szukać tego rozgrzewającego opinię publiczną w Europie tematu.
rozwiń zwiń