Czy nasze życie jest drogie?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:52
"Wszystko mocno drożeje!" - stwierdziła słuchaczka, która niedawno dodzwoniła się do "Za a nawet przeciw". Czy rzeczywiście wszystko? I czy rzeczywiście mocno? 
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: N_Belonogov/shutterstock.com

Według Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu ceny wzrosły średnio o 2 procent rok do roku. Czyli umiarkowanie. Ale paliwa w ciągu roku zdrożały o ponad 15 procent. Drożeją nadal, a to będzie miało wpływ na wszystkie ceny. Z drugiej strony w ciągu roku staniała wieprzowina, owoce i cukier.

– Musimy przyzwyczaić się do tego, że ceny będą rosły, że będą wyższe niż do tej pory, ale tak naprawdę w ciągu ostatnich 3 lat wzrosły o około 4 proc., czyli niewiele. Mamy tendencję do tego, że zauważamy te ceny, które rosną, a nie zauważamy faktu, że jakieś ceny maleją – komentuje prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula. – Pewnie każdy człowiek na świecie zapytany o to, czy jest drogo, odpowie "drożyzna, że hej", bo chciałoby się zarabiać jak najwięcej i wydawać jak najmniej, to dość naturalne - dodaje prof. Orłowski. 

– Generalnie wskaźnik inflacji bazowej nie jest wysoki. Ale z jednej strony mamy problem suszy i niektóre produkty żywnościowe mogą być drogie, bo jest ich mniej. Z drugiej strony mamy nadprodukcję owoców i ceny zrobiły się tak niskie, że poprostu nie opłaca się ich zbierać. Z tego wynika to, że rynek jest rozchwiany, że nie mamy uporządkowanej polityki rolnej – ocenia Andrzej Faliński z Forum Dialogu Gospodarczego. 

– Dane Głównego Urzędu Statystycznego to są dane dla sektora przedsiębiorstw, czyli firm, które zatrudniają od 10 osób w górę. Nie uwzględniają mikrofirm, służby publicznej, różnego rodzaju urzędników, a tutaj ta średnia jest dużo niższa – komentuje w audycji Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego XELION. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Witold Orłowski (ekonimista, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu biznesalert.pl), Piotr Kuczyński (główny analityk Domu Inwestycyjnego XELION), prof. Elżbieta Mączyńska (Szkoła Główna Handlowa, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne)
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 12.08


Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy zachęcać Polaków do powrotu do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 13:30
Mamy najniższe bezrobocie w historii, a w wielu branżach brakuje rąk do pracy. M.in. dlatego rząd pracuje nad rozwiązaniami, które ma zachęcić Polaków mieszkających zagranicą do powrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektywa o prawach autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2018 13:15
Na pierwszych stronach czołowych dzienników w Polsce próżno szukać tego rozgrzewającego opinię publiczną w Europie tematu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy likwidować Straż Miejską w całej Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 13:15
Przedstawiciele Kukiz'15 złożyli w Sejmie projekt ustawy likwidującej Straż Miejską w całej Polsce. Z takim postulatem Kukiz'15 pójdzie do wyborów.
rozwiń zwiń