X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:00
Według raportu A.T. Kearney, Polska jest w czołówce państw najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy. 
Audio
  • Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Akira Kaelyn/shutterstock

Zgodnie z nowym raportem w latach 2007-2016 gospodarka nieregulowana skurczyła się z 24,9 procent PKB do 17,4 procent PKB. Aż wierzyć się nie chce! Zwłaszcza, że autorytet w tej sprawie, prof. Friedrich Schneider z Uniwersytetu im. Keplera w Linzu, szacuje naszą szarą strefę na poziomie 22,2 procent PKB. Choć też zauważa poprawę. Różnice mogą wynikać z różnych metod badawczych.

Jedną z firm, które przeprowadzają takie raporty, jest A.T. Kearney. – Różnice w wynikach badań wynikają z trudności, jakie przysparza badanie "szarej strefy", która z założenia jest nigdy nieraportowana, więc każde takie oszacowanie bazuje na szeregu czynników, które model analityczny bierze pod uwagę - tłumaczy Krystian Kamyk z A.T. Kearney. – Prawdą jest jednak to, że ta "szara strefa" z roku na rok maleje, i to w znaczącym tempie – dodaje dyrektor firmy.

Zmniejszanie się "szarej strefy" w Polsce ocenił również Jeremi Mordasewicz z konfederacji Lewiatan. – Po pierwsze, mamy dużo lepszą sytuację na rynku pracy z punktu widzenia pracowników, w związku z tym oczekują oni legalnego zatrudnienia i mogą się tego domagać. Po drugie, na zmniejszenie szarej strefy wpływa wzrost zamożności społeczeństwa – komentuje Jeremi Mordasewicz. 

Czy wyniki raportów na temat "szarej strefy" są przekłamane? Jaka część "szarej strefy" jest zupełnie niezauważana? 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Krystian Kamyk (A.T. Kearney), Jeremi Mordasewicz (konfederacja Lewiatan), Robert Przasnyski (analityk Gerda Broker), Bogdan Wyżnikiewicz (prezes zarządu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych), dr Bogusław Półtorak (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)
Data emisji: 20.09.2018
Godzina emisji: 12.07

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy nasze życie jest drogie?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 14:52
"Wszystko mocno drożeje!" - stwierdziła słuchaczka, która niedawno dodzwoniła się do "Za a nawet przeciw". Czy rzeczywiście wszystko? I czy rzeczywiście mocno? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nocne zakazy sprzedaży alkoholu są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Katowice, Olsztyn, Mielno, Tychy, Piotrków Trybunalski, Poznań. To tylko niektóre miasta, które wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych. Argumenty za? Nocne rozróby i awantury przed sklepami w wykonaniu turystów oraz alkoholizm samych mieszkańców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Sąd zobowiązał Towarzystwo do zadośćuczynienia w kwocie milion złotych i do płacenia dożywotniej renty. 
rozwiń zwiń