Czy mam zaufanie do organizacji pożytku publicznego?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 13:00
Krakowska prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie przypadków mobbingu w Stowarzyszeniu "Wiosna". Według pracowników, mobbingu wobec podwładnych miał dopuszczać się ksiądz Jacek Stryczek, twórca akcji "Szlachetna paczka".
Audio
  • Czy organizacje pożytku publicznego wciąż cieszą się zaufaniem? (Za a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: REDPIXEL.PL/shutterstock.com

Jerzy Owsiak, szef WOŚP, zaproponował publiczną debatę, by porozmawiać o pieniądzach, które zasilają fundacje, o tym jak się tam pracuje i kto jest zatrudniony.

– Z ostatnich badań, które prowadziliśmy 2017 roku, wynika, że zaufanie do organizacji pozarządowych rośnie. Co więcej, w ubiegłym roku ukazały się wyniki badania międzynarodowego, które było prowadzone w Polsce i 28 innych krajach i z niego również wynika podobny wniosek. Zmniejszył się też odsetek tych, którzy deklarują brak zaufania, ale też i tych, którzy nie wiedza czym są takie organizacje – mówi Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor.

– Zebrałem relacje 21 byłych i obecnych pracowników Stowarzyszenia "Wiosna". Myślę, że psychika działa w ten sposób, że dziennikarz pisząc o takich sprawach wolałby, żeby coś takiego się nie wydarzyło. Mamy cudowną ideę Szlachetnej Paczki. Największym dylematem osób, które mnie informowały, było to, że ich dramat znaczy mniej niż dobro, które czyni ta idea. Oni sądzili, że można zabić człowieka w jej imię. Panowało tam przeświadczenie, że cel uświęca środki, że z pracownikiem mozna zrobić wszystko – mówi Janusz Szwertner, który nagłośnił sprawę mobbingu w Stowarzyszeniu "Wiosna".

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marta Gumkowska (Stowarzyszenie Klon/Jawor), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie Damy Radę), Janusz Szwertner (dziennikarz, Onet.pl), Marcin Bogucki (socjolog), Ewa Geppert (prezes OTOZ Animals)
Data emisji: 20.09.2018
Godzina emisji: 12.07

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:Czytaj także

Czy nocne zakazy sprzedaży alkoholu są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Katowice, Olsztyn, Mielno, Tychy, Piotrków Trybunalski, Poznań. To tylko niektóre miasta, które wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych. Argumenty za? Nocne rozróby i awantury przed sklepami w wykonaniu turystów oraz alkoholizm samych mieszkańców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Sąd zobowiązał Towarzystwo do zadośćuczynienia w kwocie milion złotych i do płacenia dożywotniej renty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:00
Według raportu A.T. Kearney, Polska jest w czołówce państw najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy. 
rozwiń zwiń