Czy oczekiwania policjantów są zrozumiałe i do zaakceptowania?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 13:00
Największy związek zawodowy mundurowych NSZZ Policjantów grozi strajkiem. Związkowcy domagają się podwyżek dla każdego funkcjonariusza w wysokości 650 złotych w przyszłym roku i 500 w 2020.
Audio
  • Czy rząd powinien przystać na oczekiwania Związków Zawodowych Policjantów? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Sejm, zdjęcie ilustracyjne
Sejm, zdjęcie ilustracyjneFoto: Katarzyna Uroda/Shutterstock.com

Ponadto odmrożenia waloryzacji uposażeń, pełnej odpłatności za nadgodziny i zwolnienia lekarskie oraz powrotu do preferencyjnego systemu emerytalnego. Protest policjantów obywatelom może się podobać, zważywszy, że w ramach protestu od lipca nie wystawiają mandatów za drobne przewinienia…

– W ramach naszych działań protestacyjnych odstąpiliśmy od bezwzględnego karania sprawców wykroczeń. Wyszliśmy z założenia, że policjant na ulicy powinien się kojarzyć z osobą, która pomaga, a nie represjonuje i z tego, co ostatnio widzimy i czytamy, okazuje się, że ta nasza akcja protestacyjna przynosi wymierne korzyści. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosło zdecydowanie zaufanie i poparcie dla Policji. Nie jesteśmy firmą, która ma nabijać PKB. To państwo powinno dbać o swoich funkcjonariuszy i o ich bezpieczeństwo – mówi Rafał Jankowski z Zarządu Głównego Związku Zawodowego Policjantów.

– Obecna sytuacja nie jest dobra dla państwa. Musimy pamiętać, że Policja jest niezwykle ważną formacją dla funkcjonowania kraju. Dlatego właściwa polityka wobec niej, od kadrowej poczynając, przez wyposażenie i szkolenie, kończąc na uposażeniu rentowe i rentalne, są ważnym elementem przekonującym do wstapienia do tej trudnej służby – zauważa ekonomista Ireneusz Jabłoński.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Rafał Jankowski (Zarząd Główny Związku Zawodowego Policjantów), Ireneusz Jabłoński (ekonomista, Centrum im. Adama Smitha), Joachim Brudziński (minister spraw wewnętrznych i administracji), Jan Gaładyk (Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych), Arkadiusz Czartoryski (poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych), Jerzy Meysztowicz (poseł Nowoczesnej, sejmowa komisja spraw wewnętrznych)
Data emisji: 27.09.2018
Godzina emisji: 12.07

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy nocne zakazy sprzedaży alkoholu są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Katowice, Olsztyn, Mielno, Tychy, Piotrków Trybunalski, Poznań. To tylko niektóre miasta, które wprowadziły zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach w godzinach nocnych. Argumenty za? Nocne rozróby i awantury przed sklepami w wykonaniu turystów oraz alkoholizm samych mieszkańców.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Kościół powinien odpowiadać finansowo za przestępstwa księży?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 13:00
Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał wyrok w sprawie kobiety gwałconej w dzieciństwie przez księdza Romana B. z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii. Sąd zobowiązał Towarzystwo do zadośćuczynienia w kwocie milion złotych i do płacenia dożywotniej renty. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zdarza się, że działam w "szarej strefie"?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 13:00
Według raportu A.T. Kearney, Polska jest w czołówce państw najbardziej efektywnych w redukcji szarej strefy. 
rozwiń zwiń