Czy doczekamy się dobrych jakościowo produktów w całej Unii?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:15
UOKiK porównał jakość tych samych produktów w Polsce i Europie Zachodniej. Na 101 zbadanych artykułów w ośmiu przypadkach były znaczące różnice na niekorzyść tych z Polski.
Audio
  • Czy doczekamy się dobrych jakościowo produktów w całej Unii? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/Creative Commons/igorovsyannykov

marnowanie żywności 1200 free
Czy kupuję za dużo jedzenia, które się marnuje?

Teraz wyniki trafią do Komisji Europejskiej, która zapowiada własne kontrole. 

– Mieliśmy pojedyncze sygnały od konsumentów, że polskie produkty są gorsze od tych zachodnioeuropejskich. Nie było jednak ich z byt wiele. W mediach pojawiają się takie zastrzeżenia. Nasi sąsiedzi z południa Czesi, Słowacy czy Węgrzy, stwierdzając różnego rodzaju nieprawidłowości. Przy czym było to dwa lata temu – podkreśla wicedyrektor Departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK Dariusz Łomowski.

– O różnicach w składzie produktu decyduje producent, bo to on odpowiada za to, co jest wyprodukowane. Z drugiej strony warto zauważyć, że tych różnic nie ma dużo. Mówimy o pewnym marginesie produkcji. Po drugie same różnice nie oznaczają, że produkt jest gorszy – zaznacza Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: Dariusz Łomowski (wicedyrektor Departamentu Inspekcji Handlowej UOKiK), Andrzej Gantner (dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności), Andrzej Faliński (Forum Dialogu Gospodarczego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Paweł Rochowicz (Rzeczpospolita), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista)
Data emisji: 10.10.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Rządowy program żywieniowy. Kto powinien z niego skorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 13:20
Od przyszłego roku rząd planuje wesprzeć szkolne stołówki w ramach programu "Posiłek w szkole i w domu". Czy pomoc państwa w tym zakresie jest rzeczywiście niezbędna?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego kupujemy suplementy diety?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 13:00
Na suplementy diety Polacy wydają rocznie ponad 4 mld złotych. Reklamy kuszą specyfikami na wszelkie dolegliwości, ale czy są one rzeczywiście "złotym środkiem" na dobre samopoczucie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy człowiek jest w stanie zapanować nad klimatem?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2018 13:00
"Nie możemy dopuścić do ocieplenia klimatu o 2 stopnie Celsjusza. 1,5 stopnia to maksimum i w tym celu trzeba ograniczyć emisję CO2 o 45% do 2030 roku." – czytamy w raporcie międzyresortowego zespołu ds. zmiany klimatu (IPCC).
rozwiń zwiń