Czy zetknąłem się ze zjawiskiem stalkingu?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 13:00
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację kodeksu karnego, rozszerzającą pojęcie stalkingu jako czynu podlegającego karze.
Audio
  • Czy zetknąłem się ze zjawiskiem stalkingu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: SpeedKingz/Shutterstock.com

laptop internet kobieta 1200.jpg
Dyrektywa o prawie autorskim?

Stalkingiem będzie już nie tylko uporczywe nękanie ofiary, ale też jej poniżanie, dręczenie. Stalkingiem może być odcinanie prądu, gazu, wody, ale również wysłanie byłemu mężowi na urodziny trumny, na co wpadła pewna pani…

– Jeśli stalking ma być przestępstwem musi wywołać pewien skutek. Kto ma wiedzieć, że on się pojawił? To tylko pokrzywdzony może zweryfikować czy się boi, lub czuje, że jego prywatność została naruszona. To oczywiście jest weryfikowane przez prokuraturę. Prokurator sprawdza, czy inna osoba w podobnej sytuacji odczuwałaby lęk – mówi prawniczka dr Dagmara Woźniakowska-Fajst.

– Sam fakt, że stalking jest przestępstwem, to duże ułatwienie dla wielu osób, które nie potrafiło zainteresować organów ścigania tym niepokojącym zjawiskiem – zaznacza mec. Mariusz Paplaczyk. – Trzeba pamiętać, że zamiarem sprawcy jest wywołanie efektu nękania. Jeżeli organy ścigania będą w stanie wykazać, że taki efekt wywołano, to jest to przestępstwo – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Dagmara Woźniakowska-Fajst (prawniczka, kryminolożka, adiunkt w katedrze Kryminologii Polityki Karnej, Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego), mec. Mariusz Paplaczyk (Wiza Paplaczyk Adwokacka Spółka Partnerska), Zakład Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia Damy Radę), Jagna Piwowarska (prezes fundacji Można Inaczej), dr Mariusz Sokołowski (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Paulina Klemińska (stowarzyszenie Niebieska Linia) 
Data emisji: 16.10.2018
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy doczekamy się dobrych jakościowo produktów w całej Unii?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:15
UOKiK porównał jakość tych samych produktów w Polsce i Europie Zachodniej. Na 101 zbadanych artykułów w ośmiu przypadkach były znaczące różnice na niekorzyść tych z Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy polska gospodarka rozwija się w dobrym kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 14:00
Międzynarodowy Fundusz Walutowy podniósł prognozę wzrostu produktu krajowego brutto Polski  w tym roku do 4,4 procent. Jeszcze w kwietniu było to 4,1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy moja praca ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:00
Według badania "W poszukiwaniu sensu pracy" Polacy ze stałymi umowami, z dochodami powyżej 5 tysięcy złotych częściej odczuwają satysfakcję z pracy i widzą w niej sens.
rozwiń zwiń