Czy podczas wyborów oceniam moralność i etykę kandydatów?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2018 13:00
Zarzuty prokuratorskie, prawomocne wyroki, a nawet fakt przebywania w areszcie tymczasowym nie jest przeszkodą, by uzyskać duże poparcie społeczne w wyborach np. samorządowych.
Audio
  • Czy podczas wyborów oceniam moralność i etykę kandydatów? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

18a21147 wybory 1200.jpg
Czy nowe samorządy zmienią Polskę na lepsze?

Ciekawy jest przypadek Hanny Zdanowskiej, która wygrała z ogromną przewagą w Łodzi, ale o tym, czy obejmie prezydenturę, zdecyduje wojewoda. Czesław Małkowski jest w drugiej turze wyborów w Olsztynie. Trzy lata temu sąd skazał kandydata m.in. za molestowanie, ale wyrok jest nieprawomocny. Z kolei wójt gminy Daszyna – Zbigniew W. zdobył w pierwszej turze 48,5 procent głosów. Wypada pogratulować, tyle że wójt przebywa w areszcie i ma postawione 92 zarzuty…

– Jeśli np. osoba oskarżona zostanie skazana, a wyrok będzie prawomocny, to jej mandat zostanie wygaszony. W życiu publicznym prawo nie jest przestrzegane, a konstytucja jest łamana. Nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Wobec tego trudno się dziwić tej lub innej miejscowości – mówi prof. Ryszard Piotrowski.

– Ocena moralna i prawna nie są ze sobą tożsame. Nie chce być nadmiernie drastyczna, ale z punktu widzenia stanowionego ktoś może być nie tylko oskarżony, ale nawet i skazany. Jednak to wcale nie oznacza, że nie jest predestynowany to zajmowania jakiegoś stanowisko – zaznacza dr Barbara Czerska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Ryszard Piotrowski (prawnik, Uniwersytet Warszawski), dr Barbara Czerska (filozof, etyk) prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), Grzegorz Lewicki (ekspert, Fundacja Pułaskiego), Wiesław Gałązka (Dolnośląska Szkoła Wyższa), Barbara Mrozowska-Nieradko (sekretarz miasta Łódź)
Data emisji: 23.10.2018
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy potrafimy oszczędzać prąd?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:15
Prąd dla firm drożeje drastycznie, a ceny ofertowe sprzedaży na przyszły rok są niemalże dwukrotnie wyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy protest związkowców ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:15
Kondycja finansowa PLL LOT od kilku lat poprawia się. Firma (prawdopodobnie – rok jeszcze się nie skończył) zanotuje w 2018 roku 225 mln złotych zysku, przy obrotach na poziomie 6 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z prac domowych zadawanych uczniom można zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 13:15
Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 97 procent nauczycieli uważa, że prace domowe zadawane uczniom są niezbędne.
rozwiń zwiń