Czy tęczowy piątek to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 13:00
W wielu szkołach Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała "tęczowy piątek". Akcja miała promować tolerancję wobec mniejszości seksualnych i walkę z homofobią.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marc Bruxelle

Nie brak opinii, że homofobia w Polsce jest mitem i że to problem wyolbrzymiany. Z drugiej strony Kampania Przeciw Homofobii przekonuje, że problem homofobii w szkołach jest poważny.

– Do "Tęczowego piątku", akcji inicjowanej przez Kampanię Przeciwko Homofobii, zgłosiło się ponad 200 szkół. Z racji kampanii prowadzonych w niektórych mediach kilka placówek wycofało się z akcji. Zgadzam się z tym, że rodzice powinni mieć wiedzę o tym, co dzieje się w szkołach i powinni otrzymywać takie informacje. Jestem przekonana, że szkoły, które postanowiły zorganizować "Tęczowy piątek" przestrzegały przepisów i jeżeli wymóg prowadzenia zajęć wymagał zgody rodziców, to taką otrzymywali. Przepisy mówią o obowiązku informowania o prowadzeniu zajęć lekcyjnych przez organizacje pozarządowe. My takich zajęć nie prowadziliśmy – mówi Cecylia Jakubczak z Kampanii Przeciwko Homofobii.

– Naszym zdaniem "Tęczowy piątek" może naruszać prawo oświatowe. Jak usłyszeliśmy od przedstawicielki organizatora, sama nie była w stanie powiedzieć, czy zgoda rodziców została uzyskana. Prawo oświatowe jest tutaj jednoznaczne i mówi, że jeśli jakaś grupa nieformalna podejmuje współpracę ze szkołą, powinna ona uzyskać zgodę rady rodziców. Dochodzą do nas głosy rodziców, którzy o całej akcji nie wiedzieli. W tym przypadku jawność pozwoliłaby im podjąć świadomą decyzję. Nikt nie przeczy, że taka współpraca nie jest możliwa, ale są odpowiednie warunki, które muszą być w tym celu spełnione – zauważa Rafał Dorosiński z Ordo Iuris.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Cecylia Jakubczak (Kampania Przeciwko Homofobii), Rafał Dorosiński (Ordo Iuris), Wojciech Starzyński (prezes fundacji Rodzice Szkole), Małgorzata Górecka (dyrektor szkoły podstawowej nr. 36 w Łodzi), Łukasz Ługowski (pedagog, emerytowany dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii "Kąt" w Warszawie), Beata Mirska-Piworowicz (prezes stowarzyszenia Damy Radę)
Data emisji: 29.10.2018
Godzina emisji: 12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy potrafimy oszczędzać prąd?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 13:15
Prąd dla firm drożeje drastycznie, a ceny ofertowe sprzedaży na przyszły rok są niemalże dwukrotnie wyższe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy protest związkowców ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 13:15
Kondycja finansowa PLL LOT od kilku lat poprawia się. Firma (prawdopodobnie – rok jeszcze się nie skończył) zanotuje w 2018 roku 225 mln złotych zysku, przy obrotach na poziomie 6 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy z prac domowych zadawanych uczniom można zrezygnować?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 13:15
Z badań Instytutu Badań Edukacyjnych wynika, że 97 procent nauczycieli uważa, że prace domowe zadawane uczniom są niezbędne.
rozwiń zwiń