Czy przestępcy, których ofiarami są dzieci, powinni być surowiej karani?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 13:15
– Przestępcy, którzy w odrażający sposób krzywdzą dzieci, muszą się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami. Chcemy wprowadzić zero tolerancji – zapowiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Audio
  • Czy przestępcy, których ofiarami są dzieci, powinni być surowiej karani? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Piotr Adamowicz/Shutterstock.com

strzelnica bron 1200 .jpg
Czy złagodzić zasady wydawania pozwoleń na broń?

Ministerstwo przygotowało zmiany w kodeksie karnym. Pedofilom wykorzystującym dzieci poniżej siódmego roku życia grozić będzie 20 lat pozbawienia wolności bez szans na skrócenie kary.

– Pomysł zaostrzenia kar wynika z ogólnie przyjętej doktryny Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie minister Zbigniew Ziobro wyznaczył twardą zasadę "zero tolerancji" i zaostrzenia kar. Państwo musi być surowe i musi reagować bezwzględnie, ale w cywilizowanych warunkach i zgodnie z prawem  – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. – Ministerstwo Sprawiedliwości od początku wzięło sobie na sztandar ochronę dzieci i poczucie bezpieczeństwa – dodaje.

– Jeśli uświadomimy sobie, że pedofilem jest ten, kto spełnia kryteria medycznej klasyfikacji diagnostycznej, to jest to jednostka chorobowa – mówi dr Maciej Bocheński, kryminolog i adwokat z Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Doskonałym przykładem jest związek 17-latka z niespełna 15-letnią dziewczyną. To są osoby "chodzące ze sobą". To jest dobrowolne współżycie. Tu o żadnej pedofilii nie może być mowy – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Michał Woś (wiceminister sprawiedliwości), dr Maciej Bocheński (kryminolog, adwokat, Uniwersytet Jagielloński), Monika Horna-Cieślak (adwokat, fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), dr Mariusz Sokołowski (katedra Nauk o Bezpieczeństwie, Uniwersytet Warszawski), Wiesław Kołak (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), dr Aleksandra Piotrowska (psycholog)
Data emisji: 6.11.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy potrafię żyć bez plastikowych opakowań?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 13:00
Z badań – prowadzonych również w Polsce – wynika, że w organizmach ludzi jest coraz więcej plastiku. To efekt działania plastikowych opakowań, sztućców i jedzenia ryb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy tęczowy piątek to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 13:00
W wielu szkołach Kampania Przeciw Homofobii zorganizowała "tęczowy piątek". Akcja miała promować tolerancję wobec mniejszości seksualnych i walkę z homofobią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pójdziemy razem w Marszu Niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:00
Prezes Jarosław Kaczyński jeszcze z przed wyborami powiedział, że widzi siebie w jednym pochodzie z okazji stulecia niepodległości z Donaldem Tuskiem.
rozwiń zwiń