Czy ustawa o in vitro wymaga zmian?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:15
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, która może radykalnie zmienić kształt procedury in vitro w Polsce.
Audio
  • Czy ustawa o in vitro wymaga zmian? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/bezikus

szczepienie szczepionka 1200 free
Czy wprowadzić dobrowolność szczepień?

Jak twierdzą lekarze  w praktyce by ją zlikwidowała. Projekt zakłada ograniczenie możliwości jej stosowania wyłącznie do małżeństw, ograniczenie liczby komórek rozrodczych, zakaz mrożenia ludzkich zarodków oraz likwidację anonimowości dawców komórek rozrodczych.

– Musimy dbać o godność człowieka, która zaczyna się od momentu poczęcia. Trzeba zapewnić, że on nie będzie poddawany procedurze takiej jak kriokonserwacja. Z jednej strony narusza to godność, a z drugiej dwadzieścia procent zarodków podczas procesu zamrażania i rozmrażania ginie. Będąc w kriokonserwacji ulega on procesowi starzenia – mówi Jan Klawiter, przedstawiciel wnioskodawców.

– Jeśli ograniczymy się do jednej komórki, to w dużym procencie przypadków może być tak, że nie będzie żadnego zarodka. W związku z tym skuteczność spadnie drastycznie. Nawet nie wiem czy nie dziesięciokrotnie – zaznacza dr Katarzyna Kozioł lekarz, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii w Klinice nOvum w Warszawie.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jan Klawiter (poseł niezrzeszony), dr Katarzyna Kozioł (lekarz, ginekolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, Klinika nOvum w Warszawie) dr Anita Kucharska-Dziedzic (Stowarzyszenie BABA), Marta Górna (Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”), Mariusz Dzierżawski (Fundacja PRO - Prawo do Życia), Beata Mirska-Piworowicz (Stowarzyszenie „Damy Radę”)
Data emisji: 13.11.2018
Godzina emisji: 12.09

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy droga do autostrad musi być wyboista?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:15
Do końca roku oddanych zostanie do użytku 370 kilometrów nowych dróg, zamiast 440-tu. Opóźnień może być więcej, a wszystko przez niewielkie marże firm wykonawczych na poziomie 3,4 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Polacy spóźniają się z regulowaniem rachunków?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2018 13:15
Z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów wynika, że prawie 10 mln Polaków zwleka z płatnościami. Kwota ta sięga blisko 15 mld złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy pięknie korzystać z niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 13:05
Setna rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do wspólnego świętowania. Okazuje się jednak, że często nie chcemy, a może nie potrafimy wspólnie świętować. 
rozwiń zwiń