Stała wojskowa baza Amerykanów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:00
Prezydent Andrzej Duda, podczas jednej z wizyt w USA, zaproponował stworzenie w Polsce Fortu Trump. 
Audio
  • Fort Trump. Co jego powstanie oznaczałoby dla Polski? (Za,a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Niyazz

Nieco żartobliwa nazwa zapadła w pamięć i została podchwycona przez prasę. Sprawa ma ciąg dalszy. Świadczy o tym list ambasadorów Polski i USA mówiący o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju i wizyta szefa polskiego MON w Waszyngtonie, gdzie pomysł jest omawiany.

Jak przyznał amerykanista Artur Wróblewski to, że trzeba zapłacić za tą stałą obecność amerykańskich żołnierzy to pewien problem, ale… – Pamiętajmy, że bezpieczeństwo kosztuje. Co roku mamy przeznaczone pieniądze na obronność. To jest około 10 mld dolarów, zatem i tak wydajemy pieniądze na ten cel. Lepiej wydawać je sposób roztropny, chociażby posiadając bazy amerykańskie. Tam gdzie są żołnierze USA spada ryzyko agresji na ten kraj; zwiększa się za to zaufanie inwestorów – mówi rozmówca Kuby Strzyczkowskiego. 

Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego portalu Defence24 ocenia, że powstanie amerykańskiej bazy w Polsce, oznaczało by istotne wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju. – Stała obecność ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia politycznego jak i z punktu widzenia czysto operacyjnego, wojskowego – podkreśla gość "Za, a nawet przeciw". Jednak mogą się także pojawić następstwa niepożądane, jak np. reakcja Federacji Rosyjskiej, która sprzeciwia się powstaniu baz. Jaki charakter takie działania mogłyby przyjmować?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego), dr hab. Aleksandra Gasztołd (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytet Warszawski), dr Krzysztof Skusiewicz (Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Społeczna Akademia Nauk), Jakub Palowski (zastępca redaktra naczelnego portalu Defence24), Wojciech Łuczak (wydawca magazyny "Raport Wojska Technika Obronność"), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 15.11.2018
Godzina emisji: 12.08

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: