X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stała wojskowa baza Amerykanów w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 13:00
Prezydent Andrzej Duda, podczas jednej z wizyt w USA, zaproponował stworzenie w Polsce Fortu Trump. 
Audio
  • Fort Trump. Co jego powstanie oznaczałoby dla Polski? (Za,a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Niyazz

Nieco żartobliwa nazwa zapadła w pamięć i została podchwycona przez prasę. Sprawa ma ciąg dalszy. Świadczy o tym list ambasadorów Polski i USA mówiący o zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w naszym kraju i wizyta szefa polskiego MON w Waszyngtonie, gdzie pomysł jest omawiany.

Jak przyznał amerykanista Artur Wróblewski to, że trzeba zapłacić za tą stałą obecność amerykańskich żołnierzy to pewien problem, ale… – Pamiętajmy, że bezpieczeństwo kosztuje. Co roku mamy przeznaczone pieniądze na obronność. To jest około 10 mld dolarów, zatem i tak wydajemy pieniądze na ten cel. Lepiej wydawać je sposób roztropny, chociażby posiadając bazy amerykańskie. Tam gdzie są żołnierze USA spada ryzyko agresji na ten kraj; zwiększa się za to zaufanie inwestorów – mówi rozmówca Kuby Strzyczkowskiego. 

Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego portalu Defence24 ocenia, że powstanie amerykańskiej bazy w Polsce, oznaczało by istotne wzmocnienie bezpieczeństwa naszego kraju. – Stała obecność ma wiele zalet, zarówno z punktu widzenia politycznego jak i z punktu widzenia czysto operacyjnego, wojskowego – podkreśla gość "Za, a nawet przeciw". Jednak mogą się także pojawić następstwa niepożądane, jak np. reakcja Federacji Rosyjskiej, która sprzeciwia się powstaniu baz. Jaki charakter takie działania mogłyby przyjmować?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Artur Wróblewski (amerykanista, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego), dr hab. Aleksandra Gasztołd (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytet Warszawski), dr Krzysztof Skusiewicz (Instytut Bezpieczeństwa Narodowego Społeczna Akademia Nauk), Jakub Palowski (zastępca redaktra naczelnego portalu Defence24), Wojciech Łuczak (wydawca magazyny "Raport Wojska Technika Obronność"), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 15.11.2018
Godzina emisji: 12.08

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: