X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy klauzula sumienia jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Senatorowie z Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji chcą wprowadzić do ustawy diagnostyce laboratoryjnej klauzulę sumienia dla diagnostów.
Audio
  • Czy diagności powinni mieć możliwość skorzystania z klauzuli sumienia? (Za a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Rocketclips, Inc.

Powołując się na zasady moralne i religię, diagnosta będzie mógł odmówić wykonania zlecenia. Już teraz na klauzulę sumienia mogą powołać się lekarze, pielęgniarki i położne. Trwają próby wprowadzenia klauzuli dla farmaceutów.

– Diagności laboratoryjni powinni mieć możliwość zastosowania klauzuli sumienia. Przede wszystkim dlatego, że w kodeksie etyki diagnosty laboratoryjnego od wielu już lat istnieją trzy przepisy, które odnoszą się bezpośrednio do tego zagadnienia. Co więcej, osoby te już mają taka możliwość na bazie art. 53 konstytucji, ale szczególna sytuacja, w jakiej się znajdują jako medycy, powoduje, że powinni mieć możliwość zastosowania szczególnej procedury, jaką jest własnie klauzula sumienia – mówi dr Błażej Kmieciak z instytutu Ordo Iuris.

– Ten pomysł jest bardzo zły. Przede wszystkim, nie ma to żadnego medycznego uzasadnienia. Postawy sprawę jasno: czy prognoza pogody narusza sumienie? Nie. A, tak naprawdę, uczestnictwo w procesie diagnostycznym jest tylko postawieniem pewnej prognozy, bo ktoś oznacza pewne wartości, które mogą służyć różnym celom, nie mówiąc już o tym, że mogą być one zastosowane w różnych dziedzinach medycyny. Stąd, jakakolwiek, w domyśle, ingerencja osób, które wykonują tylko część procedury medyczne, nie mając pojęcia o całości procesu, nie mogą powoływać się na klauzulę sumienia i zaburzać tego procesu – informuje ginekolog dr Grzegorz Południewski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: dr Błażej Kmieciak (koordynator Centrum Bioetyki instytutu Ordo Iuris), dr Grzegorz Południewski (ginekolog, klinika leczenia niepłodności Gameta Warszawa), Jan Rulewski (senator), Adam Kozierkiewicz (ekspert zajmujący się rynkiem zdrowia), Michał Seweryński (prawnik i polityk, profesor nauk prawnych, wicemarszałek Senatu), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich)
Data emisji: 26.11.2018
Godzina emisji: 12.07

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy szpitale, które nie spełniają norm sanitarnych, należy zamykać?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 13:00
Główny Inspektorat Sanitarny zbadał nasze szpitale pod kątem warunków, które mogą zagrażać chorym. Jest bardzo źle. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawa o in vitro wymaga zmian?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 13:15
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, która może radykalnie zmienić kształt procedury in vitro w Polsce.
rozwiń zwiń