X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna" może widnieć w paszporcie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:06
Nowy polski paszport ma specjalną szatę graficzną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Audio
  • Czy hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" powinno być w paszporcie? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: piosi/Shutterstock.com

W paszporcie, na jednej ze stron widnieje dewiza: "Bóg, Honor, Ojczyzna", używaną od 1943 roku przez Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Ta dewiza wzbudziła ogromne kontrowersje. Nie brak opinii, że to narusza zasady rozdziału państwa i Kościoła i dyskryminuje niektórych obywateli. Ponad półtora tysiąca skarg trafiło w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Nie rozumiem celu zamieszczenia tego hasła w paszporcie i przenoszenia go ze sfery wojskowej do cywilnej. Czy to oznacza, że razem z tymi paszportami wszyscy zaczynamy być wcielani do wojska? Każda władza powinna szukać elementów, które nie antagonizują. W Polsce toczy się spór o definicję Polaka-katolika, o relację państwo-kościół i moim zdaniem wpisywanie hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna" do paszportu jest niepotrzebnym antagonizowaniem – mówi Marcin Celiński.

– Hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna" w 1943 roku zostało prawnie usankcjonowane i od tego momentu, to dewiza sztandarowa Wojska Polskiego. To nie jest żadna deklaracja religijna, więc protesty przeciwko temu hasłu w paszporcie są dla mnie niezrozumiałe. Za chwile ktoś oprotestuje fakt istnienia państwa, to rozwiążemy państwo? Przecież to jest absurd – dodaje się Łukasz Michalski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Marcin Celiński (publicysta Liberte), Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), prof. Kazimierz Kik (politolog), Łukasz Michalski (historyk), Adam Gendźwił (socjolog), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji)
Data emisji: 6.12.2018
Godzina emisji: 12.09

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: