X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy przyjmujący dopalacze powinni płacić za pobyt w szpitalu?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:10
Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! Każdego dnia wiele szpitali zmaga się z nieobliczalnymi pacjentami po tzw. dopalaczach.
Audio
  • Czy osoby zażywające dopalacze, powinny płacić za leczenie w szpitalu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FabrikaSimf

Są bardzo agresywni i nie kontrolują swojego zachowania. Najczęściej potrzebna jest pomoc policji, ponieważ personel sam sobie nie poradzi. Często ten sam pacjent wraca do szpitala kilka razy w ciągu dnia. Za każdym razem szpital musi zrobić mu badania, które kosztują. Zażywający dopalacze nie ponoszą żadnych konsekwencji.

– Musimy bardzo poważnie porozmawiać o tym, czy leczenie powinno odbywać się za darmo, bo to ważna sprawa. My, jako sektor szpitalny, jesteśmy od tego, żeby pomagać ludziom w stanach zagrożenia życia i chcemy pomagać. Natomiast nie mamy na to wystarczających środków i kadr. Najczęściej ludzie zażywają te środki z powodów porażek życiowych lub socjal-ekonomicznych, więc postawienie linii, że osoba, która nadużyła substancji nielegalnej ma płacić z własnej kieszeni, a za osobę, która nadużyła substancji legalnej, będzie płacić społeczeństwo chyba jest niemożliwe. Nie powinniśmy takich rzeczy robić  – powiedział prof. Jarosław Fedorowicz.

– Dzisiejszy pacjent zdecydowanie różni się od tych, którzy trafiali do Monaru w latach 90. Przede wszystkim obecnie pacjenci są młodsi, a substancje uzależniające są niezwykle inwazyjne. W związku z tym w tej chwili mierzymy się z innym rodzajem wyzwań, jeśli chodzi o terapię. Dopalacze zachęcają młodych ludzi do ich zażywania, dają fałszywy przekaz, że jest to coś niezwykłego, co doda mocy. Dla mnie ważne jest, by ewentualna odpłatność nie była pewnego rodzaju hamulcem. Boję się, że młodzi ludzie będą porzucani w sytuacji zatrucia – dodaje Jagoda Władoń.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Jarosław Fedorowicz (kardiolog, Polska Federacja Szpitali), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Adam Kozierkiewicz (ekspert ds. rynku zdrowia), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej), Aleksandra Kurowska (portal Polityka Zdrowotna), Jagoda Władoń (specjalistka terapii uzależnień, Monar)
Data emisji: 10.12.2018
Godzina emisji: 12.09

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Usługi komercyjne w państwowych szpitalach. Czy to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 13:00
Ministerstwo Zdrowia zaproponowało, by publiczne placówki leczyły pacjentów za pieniądze. Pomysł ma zwolenników i przeciwników, którzy w audycji "Za, a nawet przeciw" argumentują swoje racje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wprowadzić dobrowolność szczepień?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 13:15
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu rozpatrywany będzie projekt ustawy znoszącej obowiązek szczepień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy klauzula sumienia jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 13:00
Senatorowie z Komisji Praw Człowieka Praworządności i Petycji chcą wprowadzić do ustawy diagnostyce laboratoryjnej klauzulę sumienia dla diagnostów.
rozwiń zwiń