Czy przyjmujący dopalacze powinni płacić za pobyt w szpitalu?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy przyjmujący dopalacze powinni płacić za pobyt w szpitalu?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FabrikaSimf

Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! Każdego dnia wiele szpitali zmaga się z nieobliczalnymi pacjentami po tzw. dopalaczach.

Posłuchaj

Czy osoby zażywające dopalacze, powinny płacić za leczenie w szpitalu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Są bardzo agresywni i nie kontrolują swojego zachowania. Najczęściej potrzebna jest pomoc policji, ponieważ personel sam sobie nie poradzi. Często ten sam pacjent wraca do szpitala kilka razy w ciągu dnia. Za każdym razem szpital musi zrobić mu badania, które kosztują. Zażywający dopalacze nie ponoszą żadnych konsekwencji.

– Musimy bardzo poważnie porozmawiać o tym, czy leczenie powinno odbywać się za darmo, bo to ważna sprawa. My, jako sektor szpitalny, jesteśmy od tego, żeby pomagać ludziom w stanach zagrożenia życia i chcemy pomagać. Natomiast nie mamy na to wystarczających środków i kadr. Najczęściej ludzie zażywają te środki z powodów porażek życiowych lub socjal-ekonomicznych, więc postawienie linii, że osoba, która nadużyła substancji nielegalnej ma płacić z własnej kieszeni, a za osobę, która nadużyła substancji legalnej, będzie płacić społeczeństwo chyba jest niemożliwe. Nie powinniśmy takich rzeczy robić  – powiedział prof. Jarosław Fedorowicz.

– Dzisiejszy pacjent zdecydowanie różni się od tych, którzy trafiali do Monaru w latach 90. Przede wszystkim obecnie pacjenci są młodsi, a substancje uzależniające są niezwykle inwazyjne. W związku z tym w tej chwili mierzymy się z innym rodzajem wyzwań, jeśli chodzi o terapię. Dopalacze zachęcają młodych ludzi do ich zażywania, dają fałszywy przekaz, że jest to coś niezwykłego, co doda mocy. Dla mnie ważne jest, by ewentualna odpłatność nie była pewnego rodzaju hamulcem. Boję się, że młodzi ludzie będą porzucani w sytuacji zatrucia – dodaje Jagoda Władoń.

Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Jarosław Fedorowicz (kardiolog, Polska Federacja Szpitali), Stanisław Maćkowiak (Federacja Pacjentów Polskich), Adam Kozierkiewicz (ekspert ds. rynku zdrowia), Agata Kwiatkowska (Fundacja Edukacji Społecznej), Aleksandra Kurowska (portal Polityka Zdrowotna), Jagoda Władoń (specjalistka terapii uzależnień, Monar)
Data emisji: 10.12.2018
Godzina emisji: 12.09

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane