Czy dbam o oszczędzanie prądu w domu?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:15
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w "Za a nawet przeciw", że wzrost cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w przyszłym roku nie przekroczy 5 %.
Audio
  • Czy dbam o oszczędzanie prądu w domu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

shutterstock_636424826 dym belchatow 1200.jpg
Czy powinniśmy ograniczać energię węglową?

Tyle tylko, by było to możliwe powstał Fundusz Efektywności Energetycznej i Rekompensat. Pieniądze do funduszu trafią z budżetu, czyli od podatników oraz z państwowych firm energetycznych. Czyli również od nas wszystkich. Zawsze przyda się refleksja nad naszym domowym zużyciem prądu. Czy potrzebuję aż tylu urządzeń? Czy zwracam uwagę na ich klasę energetyczną?

– Rozwiązanie, które proponuje minister Krzysztof Tchórzewski, nie tyle powstrzyma wzrost cen, co przesypie jedną część pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej. Nie ma żadnego wpływu na niezbędną od lat modernizację systemu elektroenergetycznego w Polsce. Niestety nie zmieni to trendu długoterminowego – mówi Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii.

– Mechanizm finansowania budżetu rekompensat ma być, zgodnie z deklaracją ministerstwa trochę odmienny. Jednym składnikiem finansującym mają być opłaty z tytuły emisji CO2. Drugi to budżet  firm energetycznych, które mają przeznaczyć część swoich zysków na program rekompensat – zaznacza Jan Biernacki, ekspert w zespole energetyki PWC.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: 
Aleksandra Gawlikowska-Fyk (Forum Energii), Jan Biernacki (ekspert w zespole energetyki PWC), Aleksander Śniegocki (kierownik projektu Energia i Klimat, Wiese Europe), Andrzej Szczęśniak (ekspert energetyczny), Bartłomiej Derski (portal wysokienapiecie.pl), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 12.12.2018
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna" może widnieć w paszporcie?

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 14:06
Nowy polski paszport ma specjalną szatę graficzną z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przyjmujący dopalacze powinni płacić za pobyt w szpitalu?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 13:10
Bierzesz dopalacze? Będziesz płacił za leczenie! Każdego dnia wiele szpitali zmaga się z nieobliczalnymi pacjentami po tzw. dopalaczach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nadmierny fiskalizm spowalnia nasz rozwój gospodarczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:00
Według wyliczeń Eurostatu przesuwamy się w górę w rankingu najbardziej opodatkowanych państw w Europie. Z każdej wypracowanej złotówki oddajemy państwu ponad 35 groszy.
rozwiń zwiń