X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy odstrzał dzików jest konieczny?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 13:00
W najbliższy weekend ma rozpocząć się odstrzał dzików. Ekolodzy alarmują, że do końca stycznia może zginąć nawet dwieście tysięcy tych zwierząt.
Audio
  • Co dalej z odstrzałem dzików? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Boris Dmitriev/Shutterstock

Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Polski Związek Łowiecki przekonują, że odstrzał ma na celu zwalczanie wirusa afrykańskiego pomoru świń. Odstrzał zarekomendował Główny Inspektorat Weterynarii. Działania będą prowadzone przez trzy najbliższe weekendy: 12-13, 19-20 oraz 26-27 stycznia.

– Wirus afrykańskiego pomoru świń bytuje w środowisku przyrodniczym u nas, a jego wektorem rozprzestrzeniania są dziki. Chcąc ograniczyć intensywność zarażenia, na dziki musimy polować i kontrolować ich liczebność, ale wszystko zależy od miejsca, w którym to się dzieje. To, co w tym momencie zostało zaproponowane, czyli wielkoobszarowy odstrzał dzików, również w miejscach, które są oddalone o setki kilometrów od terenów zagrożonych, nie ma najmniejszego sensu z punktu widzenia epidemiologicznego, a z punktu widzenia przyrodniczego może przynieść katastrofalne skutki – powiedział prof. Henryk Okarma.

– Pomysł odstrzału dzików to pomysł niezgodny z nauką, z etyką i nieskuteczny. Powinniśmy wymagać od ludzi, a nie szukać kozła ofiarnego w postaci dzika. On nie przenosi wirusa do hodowli, robią to ludzie. W momencie, kiedy chcemy wybić te Bogu ducha winne zwierzęta, także kilkaset kilometrów od miejsca, w którym jest epidemia, to jako państwo przyznajemy się do kapitulacji, czyli mówimy, że jesteśmy bezradni i nie potrafimy zabezpieczyć hodowli – dodaje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Henryk Okarma (biolog, Instytut Ochrony Przyrody PAN), prof. Andrzej Elżanowski (zoolog, paleontolog, Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Etyczne), Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN), Katarzyna Karpa-Świderek (WWF Polska), Krzysztof Niemczuk (dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach), Dawid Kaźmierczak (Fundacja Dzika Polska)  
Data emisji:
9.01.2019
Godzina emisji: 
12.08

kg/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Burza wokół prawa łowieckiego. Czyj jest las: nasz czy myśliwych?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 18:37
- Najbardziej niepokoi mnie to, że nikt nie mówi o tym, że nowe prawo doprowadzi do zawłaszczenia przestrzeni publicznej przez niewielką, wybraną i mocno upolitycznioną grupę, jaką są myśliwi - twierdzi Jacek Bożek z Klubu Gaja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy myśliwi mają zbyt dużo praw?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 14:00
Za nami nowelizacja ustawy, która wprowadza kary dla osób utrudniających myśliwym polowania, nawet jeśli polujący strzelają na czyjejś prywatnej działce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy chcemy fok w Bałtyku?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 15:01
Już cztery martwe foki znaleziono na wybrzeżu Bałtyku. Zostały bestialsko zabite. Niektórzy podejrzewają, że to celowe działanie rybaków, dla których foki są szkodnikami.
rozwiń zwiń