Czy przeszkadza mi inwigilacja prowadzona przez mój telefon?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:00
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W., dyrektor chińskiej firmy Huawei i Piotra D., byłego funkcjonariusza ABW.
Audio
  • Czy nasze telefony są inwigilowane? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Co ciekawe Piotr D. był odpowiedzialny w 2011 roku za wdrożenie bezpiecznej, szyfrowanej sieci łączności naszego rządu… Teraz rząd rozważa rezygnację z urządzeń mobilnych chińskich marek. Wielu ekspertów uważa, że nasze telefony nafaszerowane są systemami służącymi do szpiegowania…

– Mnie martwią inne zaangażowania Piotra D., a mianowicie sam fakt, że był oficerem, więc umie zbierać informacje. Wiemy również, że brał udział w różnego typu przedsięwzięciach na wyższych uczelniach, które kształcą kadry stanowiące o bezpieczeństwie systemów – powiedział Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas.

– Osoby decyzyjne w naszym kraju korzystają z tych samych urządzeń, co my, i to już jest według mnie zagrożenie bezpieczeństwa państwa. Prezydent, premier i ministrowie powinni nosić specjalne dedykowane urządzenia, które uniemożliwiają podsłuch czy namierzenie ich lokalizacji – dodaje były haker Tomasz Motyliński.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Grzegorz Cieślak (Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas), Cyprian Gutkowski (Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń), Hanna Szymańska (adwokat, Kancelaria Adwokacka HS Legal), Tomasz Motyliński (administrator danych RiceGroup, były haker), Wiesław Bryła (Uniwersytet SWPS), Łukasz Dec (portal Telko.in)

Data emisji: 15.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kg/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy potrzebujemy ustawy antyterrorystycznej?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 13:40
Trwają intensywne prace nad ustawą antyterrorystyczną. Ma być przyjęta w maju. Daje ogromne możliwości służbom specjalnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy na rowerze można się czuć bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 14:00
Z badań wynika, że jesteśmy krajem cyklistów. 70 proc. Polaków korzysta z rowerów. Co dziesiąty z pytanych dojeżdża do pracy. Jednak większość rowerzystów (64 proc.) nie czuje się komfortowo na naszych drogach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pensja dla Pierwszej Damy?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:25
To może być jeden z nielicznych pomysłów, pod którym podpiszą się wszystkie ugrupowania polityczne w Sejmie. Chodzi o Pierwsze Damy, żony prezydentów, które podczas kadencji mężów nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.
rozwiń zwiń