Czy mamy pomysł na walkę z nienawiścią w internecie?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 13:15
Wszyscy są zgodni. Wulgarność, nienawiść, nawoływanie do przemocy, agresja przekraczają w internecie wszelkie granice. Nie ma żadnych świętości, nie ma żadnych hamulców.
Audio
  • Czy mamy pomysł na walkę z nienawiścią w internecie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: UVgreen/Shutterstock

Zakaz stosowania mowy nienawiści wpisano do konstytucji kilku państw unijnych. W Polsce mamy liczne artykuły w kodeksie karnym, które teoretycznie chronią prawa atakowanych. Na przykład artykuł 180, który uwzględnia groźby karalne albo artykuł 212 mówiący o pomawianiu innych.

– Dzisiaj stajemy przed wyzwaniem ograniczania mowy nienawiści w internecie. Jestem w tej kwestii bardzo poważnym optymistą. Po pierwsze dotarła do nas świadomość, a po drugie powinniśmy zacząć podejmować środki, żeby z tym walczyć – zaznacza redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota. – Gratulujmy tym, którzy zaczęli walkę z mową nienawiści – dodaje.

– W ciągu ostatnich trzech dni zatrzymaliśmy już kilkanaście osób. Chciałem się zwrócić do wszystkich, aby odpowiedzialnie korzystali z portali i komunikatorów internetowych. W sieci nie jesteśmy anonimowi. Bezprawne zachowanie pozostawia ślad – zaznacza nadkom. Andrzej Browarek, Naczelnik Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bogusław Chrabota
 (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"), nadkom. Andrzej Browarek (Naczelnik Wydziału Prasowo-Informacyjnego Komendy Głównej Policji), Konstanty Młynarczyk (redaktor naczelny chip.pl), prof. Wiesław Gałązka (Dolnośląska Szkoła Wyższa), Przemysław Pająk (redaktor naczelny SpidersWeb), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych)
Data emisji: 17.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Pensja dla Pierwszej Damy?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 13:25
To może być jeden z nielicznych pomysłów, pod którym podpiszą się wszystkie ugrupowania polityczne w Sejmie. Chodzi o Pierwsze Damy, żony prezydentów, które podczas kadencji mężów nie otrzymują żadnego wynagrodzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy przeszkadza mi inwigilacja prowadzona przez mój telefon?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2019 14:00
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijinga W., dyrektor chińskiej firmy Huawei i Piotra D., byłego funkcjonariusza ABW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsze obciążenia dla słabiej zarabiających?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:10
Rząd, na czele z ministrem finansów, pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają spowodować, że mniej zarabiający będą łagodniej obciążani daninami, by w portfelu zostało im nieco więcej.
rozwiń zwiń