X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Emerytura bez podatku?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2019 13:30
Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma pracować nad obywatelskim projektem ustawy o zwolnieniu emerytur z podatku i składki zdrowotnej. Jeśli przyjmiemy takie rozwiązanie, świadczenia "do ręki" wzrosną o ok. 20 proc.
Audio
  • Czy emerytura nie powinna być opodatkowana? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

Zwolennicy rozwiązania argumentują: "Pamiętajmy, że emeryci przez całe życie podatki płacili. Dlaczego ponoszą daniny do końca życia?". Emeryci zwolnieni są z obciążeń na Węgrzech, w Bułgarii, na Litwie.

– Nie można zostawić emerytów i rencistów samych sobie. Koszty życia znacząco wzrosły w ciągu ostatnich lat, natomiast planowany wzrost emerytur i rent to około 3 procent. Dzisiaj najsłabszą grupą społeczną są emeryci. Budżet państwa powinien sfinansować ustawę o zwolnieniu emerytur z podatku i składki zdrowotnej – powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

– Opodatkowanie świadczeń społecznych, gdzie rząd wypłaca z innych podatków świadczenia obywatelom, jest bez sensu. Jeżeli mamy dokonywać eliminacji pewnych absurdów, to to jest jeden z nich. Likwidacja podatku, który rząd zakłada na siebie i potrąca go sobie, nie może spowodować, bo nie ma takich środków finansowych, że o ten podatek wzrosną renty i emerytury – dodał dr Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Urszula Pasławska (PSL), dr Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Tadeusz Staniewski (Krajowa Partia Emerytów i Rencistów), Andrzej Strębski (ekspert emerytalny), Janusz Steinhoff (Rada Krajowa Izby Gospodarczej), Mateusz Rzemek ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 23.01.2019
Godzina emisji: 12.09

kg/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nadmierny fiskalizm spowalnia nasz rozwój gospodarczy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 13:00
Według wyliczeń Eurostatu przesuwamy się w górę w rankingu najbardziej opodatkowanych państw w Europie. Z każdej wypracowanej złotówki oddajemy państwu ponad 35 groszy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mniejsze obciążenia dla słabiej zarabiających?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 13:10
Rząd, na czele z ministrem finansów, pracuje nad rozwiązaniami podatkowymi, które mają spowodować, że mniej zarabiający będą łagodniej obciążani daninami, by w portfelu zostało im nieco więcej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matczyne emerytury?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 13:15
W tym roku (prawdopodobnie od marca) ma ruszyć projekt zakładający finansowanie emerytur dla matek z co najmniej czworgiem dzieci.
rozwiń zwiń