X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy mam powód, żeby pozwać Skarb Państwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 13:00
Sąd przyjął argumenty powódki i uznał, że państwo polskie nieskutecznie walczy ze smogiem, przez co narusza dobra osobiste obywateli.
Audio
  • Czy społeczeństwa ma za co pozywać Skarb Państwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock/Mateusz Skoneczny

Skarb Państwa ma zapłacić 5 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny i będzie zapewne apelacja. Nie mamy prawa precedensowego, zatem w podobnych, innych sprawach mogą zapadać wyroki odmienne. A swoją drogą, smog to nie jedyne zaniedbanie, za które można skarżyć polskie państwo.

– Istotą sprawy jest to, że sąd zasądził jakąkolwiek kwotę, ale że w ogóle zasądził na takiej a nie innej podstawie. W tym sensie jest to wyrok przełomowy. Pani sędzia wyraźnie zaznaczyła, że traktuje tę kwotę, jako symboliczną, a to oznacza, że gdybyśmy urealnili zadośćuczynienia te kwoty mogłyby być wyższe – powiedział Radosław Górski, radca prawny, pełnomocnik Grażyny Wolszczak ustanowiony w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa.

– Rząd wprowadził pewne działania, ale one są mało skuteczne, bo jakość powietrza w Polsce się nie poprawia. Co roku mamy do czynienia z bardzo krytycznymi przekroczeniami normy jakości powietrza. Miejmy nadzieję, że program "Czyste powietrze" w jakimś stopniu zadziała – dodał Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście:
Radosław Górski (radca prawny, pełnomocnik Grażyny Wolszczak ustanowiony w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa), Oliwer Palarz (Rybnicki Alarm Smogowy), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Bartosz Grohman (adwokat, Kancelaria Adwokacka Grohman, członek Naczelnej Rady Adwokackiej), dr Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny czasopisma internetowego Afery Prawa)
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:15
Zakaz palenia papierosów w samochodzie, zgodnie z kodeksem drogowym, dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Ale! Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł rozszerzenia zakazu.
rozwiń zwiń