Czy mam powód, żeby pozwać Skarb Państwa?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 13:00
Sąd przyjął argumenty powódki i uznał, że państwo polskie nieskutecznie walczy ze smogiem, przez co narusza dobra osobiste obywateli.
Audio
  • Czy społeczeństwa ma za co pozywać Skarb Państwa? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Smog w Warszawie
Smog w WarszawieFoto: Shutterstock/Mateusz Skoneczny

Skarb Państwa ma zapłacić 5 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny i będzie zapewne apelacja. Nie mamy prawa precedensowego, zatem w podobnych, innych sprawach mogą zapadać wyroki odmienne. A swoją drogą, smog to nie jedyne zaniedbanie, za które można skarżyć polskie państwo.

– Istotą sprawy jest to, że sąd zasądził jakąkolwiek kwotę, ale że w ogóle zasądził na takiej a nie innej podstawie. W tym sensie jest to wyrok przełomowy. Pani sędzia wyraźnie zaznaczyła, że traktuje tę kwotę, jako symboliczną, a to oznacza, że gdybyśmy urealnili zadośćuczynienia te kwoty mogłyby być wyższe – powiedział Radosław Górski, radca prawny, pełnomocnik Grażyny Wolszczak ustanowiony w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa.

– Rząd wprowadził pewne działania, ale one są mało skuteczne, bo jakość powietrza w Polsce się nie poprawia. Co roku mamy do czynienia z bardzo krytycznymi przekroczeniami normy jakości powietrza. Miejmy nadzieję, że program "Czyste powietrze" w jakimś stopniu zadziała – dodał Oliwer Palarz z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której oprócz ekspertów wypowiedzieli się nasi słuchacze.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście:
Radosław Górski (radca prawny, pełnomocnik Grażyny Wolszczak ustanowiony w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa), Oliwer Palarz (Rybnicki Alarm Smogowy), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Bartosz Grohman (adwokat, Kancelaria Adwokacka Grohman, członek Naczelnej Rady Adwokackiej), dr Adam Gendźwiłł (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Zdzisław Raczkowski (redaktor naczelny czasopisma internetowego Afery Prawa)
Data emisji: 28.01.2019
Godzina emisji: 12.08

kg

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy można skutecznie walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 13:00
W miniony poniedziałek wiele miast w Polsce było w czołówce miejsc o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu na świecie!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz palenia przy dziecku w samochodzie?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 13:15
Zakaz palenia papierosów w samochodzie, zgodnie z kodeksem drogowym, dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Ale! Ministerstwo Zdrowia rozważa pomysł rozszerzenia zakazu.
rozwiń zwiń