Czy program "Posiłek w szkole i w domu" ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:50
Minister rodziny Elżbieta Rafalska przedstawiła program "Posiłek w szkole i w domu". W ciągu pięciu lat ma kosztować 2,75 mld.
Audio
  • Czy program "Posiłek w szkole i w domu" to dobry pomysł? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Program ma zapewnić pomoc nie tylko uczniom z rodzin o trudnej sytuacji, ale także osobom starszym, niepełnosprawnym i o niskich dochodach. Pomysł komentowany jest różnie. Padają zarzuty o niepotrzebnym rozdawnictwie pieniędzy.

Czy program "Posiłek w szkole i w domu" ma sens?

– Ważne jest to, że program, który wszedł z dniem 1 stycznia 2019 roku przewiduje doposażenie, bądź odbudowanie infrastruktury stołówkowej w poszczególnych gminach. Z raportu przedstawionego przez Ministerstwo Edukacji wynika, że wsparcie dla gmin na tworzenie miejsc, gdzie będą tworzone stołówki, bądź odbudowanie infrastruktury jest bardzo ważne i potrzebne – mówi Justyna Pawlak z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Taki program generalnie ma sens. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Ten program ma zmienić to, co dotychczas funkcjonowało, bo program dożywiania dzieci w szkołach istnieje. W minionych latach powstawały podobne. Jeśli ma to być tylko proste zastąpienie, to nie będzie tu pozytywnej oceny. Ma on jednak jedną genialną rzecz do zrealizowania – zmiana nawyków żywieniowych naszych dzieci i młodzieży. Mamy opinie dietetyków i lekarzy, które mówią, że coś złego dzieje się w tym zakresie i ten program ma szansę być takim pilotażem nauki zdrowego żywienia – tłumaczy ekonomista Andrzej Polaczkiewicz.

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Justyna Pawlak (zastępca dyrektora Departamentu Pomocy Integracji Społecznej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), Agnieszka Ludwin (zastępca dyrektora Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego w Ministerstwie Edukacji Narodowej), Marek Borowski (prezes Federacji Polskich Banków Żywności), Andrzej Polaczkiewicz (ekonomista), Zuzanna Janaszek-Maciaszek (Fundacja Podaj Dalej), Wojciech Starzyński (prezes zarządu Fundacji Rodzice Szkole)
Data emisji: 6.02.2019
Godzina emisji: 
12.06

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Czytaj także

Czy wychowanie do życia w rodzinie dobrze przygotuje do życia?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2018 19:00
MEN w nowej podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie wprowadziło zmiany proponowane przez różne organizacje społeczne, m.in. Instytut Ordo Iuris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monitoring w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 13:30
Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowały projekt ustawy regulującej obecność kamer w szkołach.
rozwiń zwiń