Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/mohamed_hassan

Para homoseksualna Jakub i Dawid w 2017 roku wzięli ślub w Portugalii. Od tamtej pory starają się o uznanie przez naszą administrację związku zawartego za granicą.

Posłuchaj

Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę pary, ale stwierdził, że art. 18 naszej konstytucji nie zabrania małżeństw jednopłciowych. Na przeszkodzie stoi jedynie kodeks rodzinny i opiekuńczy. 

– Artykuł 188 przesądza, jakie cechy ma spełniać związek małżeński. Kwestia ta wynika ze składni gramatycznej tego przepisu, jak i z wykładni celowościowej, systemowej i historycznej. Było to wielokrotnie analizowane w ramach Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego w różnych stadiach prac. Pytano, czy nie zawrzeć tam zdania, że "Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny", i okazało się, że jest to niekonieczne, bo pojęcie małżeństwa jest pojęciem zastanym i jako takie nie wymaga definiowania – przypomina dr hab. Jacek Zaleśny.

Prof. Ryszard Piotrowski zwrócił uwagę, że sąd jednoznacznie stwierdził, że niedopuszczalna jest transkrypcja zagranicznego aktu stanu cywilnego z którego wynika, że dwóch mężczyzn zawarło małżeństwo. – Jeśli chodzi o poglądy sądu wyrażone w uzasadnieniu, to trzeba je przede wszystkim przeanalizować. (…) Sąd stwierdza, że jeżeli byłyby podstawy prawne, czyli ustawowe, to wówczas taka transkrypcja byłaby możliwa, bo treść art. 18 konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do jej dokonania – ocenia gość "Za, a nawet przeciw". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr hab. Jacek Zaleśny (politolog, prawnik, Uniwersytet Warszawski), Adam Kukliński (radca prawny, pełnomocnik Jakuba i Dawida), Tomasz Terlikowski (publicysta tygodnika "Do Rzeczy"), prof. Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski), Anna Mazurczak (adwokat, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty)
Data emisji: 13.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs/ab

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane