X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 13:00
Para homoseksualna Jakub i Dawid w 2017 roku wzięli ślub w Portugalii. Od tamtej pory starają się o uznanie przez naszą administrację związku zawartego za granicą.
Audio
  • Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/mohamed_hassan

Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę pary, ale stwierdził, że art. 18 naszej konstytucji nie zabrania małżeństw jednopłciowych. Na przeszkodzie stoi jedynie kodeks rodzinny i opiekuńczy. 

– Artykuł 188 przesądza, jakie cechy ma spełniać związek małżeński. Kwestia ta wynika ze składni gramatycznej tego przepisu, jak i z wykładni celowościowej, systemowej i historycznej. Było to wielokrotnie analizowane w ramach Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego w różnych stadiach prac. Pytano, czy nie zawrzeć tam zdania, że "Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny", i okazało się, że jest to niekonieczne, bo pojęcie małżeństwa jest pojęciem zastanym i jako takie nie wymaga definiowania – przypomina dr hab. Jacek Zaleśny.

Prof. Ryszard Piotrowski zwrócił uwagę, że sąd jednoznacznie stwierdził, że niedopuszczalna jest transkrypcja zagranicznego aktu stanu cywilnego z którego wynika, że dwóch mężczyzn zawarło małżeństwo. – Jeśli chodzi o poglądy sądu wyrażone w uzasadnieniu, to trzeba je przede wszystkim przeanalizować. (…) Sąd stwierdza, że jeżeli byłyby podstawy prawne, czyli ustawowe, to wówczas taka transkrypcja byłaby możliwa, bo treść art. 18 konstytucji nie mogłaby stanowić samoistnej przeszkody do jej dokonania – ocenia gość "Za, a nawet przeciw". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: dr hab. Jacek Zaleśny (politolog, prawnik, Uniwersytet Warszawski), Adam Kukliński (radca prawny, pełnomocnik Jakuba i Dawida), Tomasz Terlikowski (publicysta tygodnika "Do Rzeczy"), prof. Ryszard Piotrowski (konstytucjonalista, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytet Warszawski), Anna Mazurczak (adwokat, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty)
Data emisji: 13.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs/ab

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy natrętne nękanie dłużnika powinno być zagrożone więzieniem?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 13:00
Firmy windykacyjne sięgają po różne metody, by odzyskać dług. Natrętne telefony, odwiedzanie dłużnika w pracy i w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy program "Posiłek w szkole i w domu" ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 14:50
Minister rodziny Elżbieta Rafalska przedstawiła program "Posiłek w szkole i w domu". W ciągu pięciu lat ma kosztować 2,75 mld.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy państwo należycie wspiera klasę średnią?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:00
Pakiet ulg podatkowych, takich jak zwiększenie kosztu uzyskania przychodu i ulgi podatkowe dla aktywnych zawodowo. To propozycje, o których rozmawia rząd, przygotowując nowe propozycje społeczne w nowym roku.
rozwiń zwiń