Czy ustawę autorstwa Kukiz'15 należałoby przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:15
Ugrupowanie Kukiz'15 przedstawiło w Sejmie ustawę mającą na celu wyeliminowanie z życia publicznego osób skazanych za przestępstwa korupcyjne.
Audio
  • Czy ustawę autorstwa Kukiz'15 należałoby przyjąć? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/svershinsky

Kukiz'15 proponuje, by osoby skazane za korupcję miały zakaz pracy w instytucjach publicznych, spółkach Skarbu Państwa, spółkach komunalnych. Zgodnie z propozycją osoby skazane nie będą mogły kandydować w wyborach do parlamentu i samorządu. Co więcej, nowe prawo wprowadza zakaz pracy w spółkach Skarbu Państwa dla posłów i senatorów przez rok po wygaśnięciu mandatu.

– To jest pierwszy, kompleksowy, antykorupcyjny projekt w najnowszej historii Polski. Wynika z naszej współpracy z Ruchem Pięciu Gwiazd, czyli ugrupowaniem rządzącym we Włoszech. Tam wprowadzono taki przepis w grudniu ubiegłego roku – mówi wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. – Trzeba przypomnieć, że przed wojną urzędnik skazany za korupcję miał groźbę kary śmierci. Oczywiście to było bardzo drastyczne. My idziemy w kierunku radykalnego zaostrzenia sankcji. Do tego dokładamy element jawności, przejrzystości życia publicznego – dodaje.

– Mamy wystarczające ustawodawstwo i instytucje powołane do tego, aby skutecznie walczyć z korupcją. Jest tylko problem z jakością ich pracy. Nie może być sytuacji, że walka z korupcją jest wykorzystywana w bieżącej grze politycznej – mówi Jan Król, członek Rady Głównej BCC. – Nie można korupcji traktować jak gorszego przestępstwa niż na przykład zabójstwo – wskazuje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Stanisław Tyszka (wicemarszałek Sejmu, Kukiz'15), Jan Król (członek Rady Głównej BCC), Janusz Jakubów (przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego), Szymon Osowski (prawnik, Sieć Obywatelska Watchdog Polska), Bartłomiej Michałowski (prezes Stowarzyszenia Normalne Państwo), Grażyna Kopińska (ekspert Forum Idei w Fundacji im. Stefana Batorego)
Data emisji: 19.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Czytaj także

Czy zalegalizować w Polsce związki jednopłciowe?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 13:00
Para homoseksualna Jakub i Dawid w 2017 roku wzięli ślub w Portugalii. Od tamtej pory starają się o uznanie przez naszą administrację związku zawartego za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Uber powinien podlegać tym samym regulacjom co korporacje?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 13:00
Taksówkarze w wielu miastach Polski będą protestować. Mają dość, jak twierdzą, nieuczciwej konkurencji ze strony Ubera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:15
Czego oczekują Amerykanie? Czym jest ustawa Just Act 447? Czy jesteśmy do czegoś zobowiązani?
rozwiń zwiń