Czy kanał przez mierzeję jest Polsce potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:00
Ruszyła inwestycja na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
Audio
  • Czy kanał przez mierzeję jest Polsce potrzebny? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: bones64/Pixabay.com

To inwestycja, która zgodnie z założeniami ma ożywić gospodarczo cały region. Nie wszyscy jednak do budowy nastawieni są entuzjastycznie. Dwa dni temu do Komisji Europejskiej trafiła skarga, w której mowa o "rozpoczęciu realizacji bez zgód środowiskowych".

– Dla takiego portu jak nasz to istotne zwiększenie warunków przeładunkowych. Jeśli chodzi o jednostki, które aktualnie poruszają się po naszym akwenie, to na dziś przewożą one mniej więcej około 1000 ton jednorazowo. Teraz istnieje szansa, że ta wartość wzrośnie nawet trzykrotnie – mówi dyrektor Portu Morskiego Elbląg Arkadiusz Zgliński.

– Skoro kanał żeglugowy ma mieć 5,5 metra głębokości, to zmieszczą się tam jednostki o 3,5 tysiąca ton nośności. A takich jednostek nie ma na Morzu Bałtyckim – zaznacza prof. Włodzimierz Rydzkowski z Uniwersytetu Gdańskiego. – Gdyby obroty portu w Elblągu wzrosły pięciokrotnie, a stawki portowe dwukrotnie, to wówczas przychody pokryłyby nakłady na przekop po 450 latach – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Arkadiusz Zgliński (dyrektor Portu Morskiego Elbląg), prof. Włodzimierz Rydzkowski (Katedra Polityki Transportowej, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Gdański), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Michał Kania (dyrektor Biura Prasowego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), Maciej Wroński (związek pracodawców Transport i Logistyka Polska), Radosław Gawlik (EKO-UNIA), Justyna Januszewicz (rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie)
Data emisji: 20.02.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy Uber powinien podlegać tym samym regulacjom co korporacje?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2019 13:00
Taksówkarze w wielu miastach Polski będą protestować. Mają dość, jak twierdzą, nieuczciwej konkurencji ze strony Ubera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sprawę restytucji mienia obywateli amerykańskich powinniśmy uznać za zamkniętą?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 13:15
Czego oczekują Amerykanie? Czym jest ustawa Just Act 447? Czy jesteśmy do czegoś zobowiązani?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ustawę autorstwa Kukiz'15 należałoby przyjąć?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 13:15
Ugrupowanie Kukiz'15 przedstawiło w Sejmie ustawę mającą na celu wyeliminowanie z życia publicznego osób skazanych za przestępstwa korupcyjne.
rozwiń zwiń