X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:15
Nie ma dnia, żeby jakiś Polak nie zarejestrował działalności gospodarczej w Niemczech. Dlaczego tam?
Audio
  • Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Jeden nr składkowy ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorców
Jeden nr składkowy ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorcówFoto: shutterstock, FreelySky

U naszych sąsiadów opłacanie ZUS jest dobrowolne. Niemiecki przedsiębiorca może zdecydować, czy chce odkładać na emeryturę, czy nie. Jak to wygląda w praktyce? Większość nie odprowadza składki na tamtejszy odpowiednik ZUS i sama zabezpiecza się na emeryturę. W Polsce też tak ma być – zapowiada rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, choć doradcy podatkowi zza Odry przestrzegają.

– Zasada, że w Polsce płaci się stawkę ryczałtową i to wysoką, obojętnie czy się na to zarobiło czy nie, jest bardzo szkodliwa dla gospodarki. Tak wysoka stawka uniemożliwia prowadzenie działalności o małej rentowności, wypychając przedsiębiorców do szarej strefy  – zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– Bardzo sceptycznie jestem nastawiony do tego pomysłu – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. – Składka powinna być proporcjonalna od dochodu i tak jak podatek dochodowy, płacona tylko wtedy, kiedy mamy dochód. Ta regulacja nie dotyczy w zasadzie przedsiębiorców, ale osób samozatrudnionych – dodaje 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Strębski (niezależny ekspert ds. polityki społecznej), dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) 
Data emisji: 28.02.2019 
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przywrócić handel we wszystkie niedziele?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 13:00
W marcu minie rok, odkąd działa ustawa o zakazie handlu w niedziele. Odbijamy się od zamkniętych sklepowych drzwi, co prawda jeszcze nie we wszystkie niedziele, ale to miał być początek, bo jako finał zapowiadano całkowity zakaz handlu w dni, które oznaczone są czerwonym kolorem w kalendarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ na każde dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:00
500+ na każde dziecko – taką obietnicę złożył Jarosław Kaczyński w czasie konwencji PiS. Zmiany mają wejść w życie już od 1 lipca 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy skutecznie walczyć z handlem narkotykami?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:00
W poniedziałek krakowscy policjanci zatrzymali 33-latka i 29-latka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami.
rozwiń zwiń