Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:15
Nie ma dnia, żeby jakiś Polak nie zarejestrował działalności gospodarczej w Niemczech. Dlaczego tam?
Audio
  • Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Jeden nr składkowy ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorców
Jeden nr składkowy ZUS to ułatwienie dla przedsiębiorcówFoto: shutterstock, FreelySky

U naszych sąsiadów opłacanie ZUS jest dobrowolne. Niemiecki przedsiębiorca może zdecydować, czy chce odkładać na emeryturę, czy nie. Jak to wygląda w praktyce? Większość nie odprowadza składki na tamtejszy odpowiednik ZUS i sama zabezpiecza się na emeryturę. W Polsce też tak ma być – zapowiada rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, choć doradcy podatkowi zza Odry przestrzegają.

– Zasada, że w Polsce płaci się stawkę ryczałtową i to wysoką, obojętnie czy się na to zarobiło czy nie, jest bardzo szkodliwa dla gospodarki. Tak wysoka stawka uniemożliwia prowadzenie działalności o małej rentowności, wypychając przedsiębiorców do szarej strefy  – zaznacza Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– Bardzo sceptycznie jestem nastawiony do tego pomysłu – mówi Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. – Składka powinna być proporcjonalna od dochodu i tak jak podatek dochodowy, płacona tylko wtedy, kiedy mamy dochód. Ta regulacja nie dotyczy w zasadzie przedsiębiorców, ale osób samozatrudnionych – dodaje 

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Adam Abramowicz (rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców), Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan), Andrzej Strębski (niezależny ekspert ds. polityki społecznej), dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), Zbigniew Żurek (wiceprezes BCC), prof. Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne) 
Data emisji: 28.02.2019 
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy przywrócić handel we wszystkie niedziele?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 13:00
W marcu minie rok, odkąd działa ustawa o zakazie handlu w niedziele. Odbijamy się od zamkniętych sklepowych drzwi, co prawda jeszcze nie we wszystkie niedziele, ale to miał być początek, bo jako finał zapowiadano całkowity zakaz handlu w dni, które oznaczone są czerwonym kolorem w kalendarzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

500+ na każde dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 13:00
500+ na każde dziecko – taką obietnicę złożył Jarosław Kaczyński w czasie konwencji PiS. Zmiany mają wejść w życie już od 1 lipca 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy skutecznie walczyć z handlem narkotykami?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 13:00
W poniedziałek krakowscy policjanci zatrzymali 33-latka i 29-latka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami.
rozwiń zwiń