Czy jestem za strajkiem nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 14:00
8 kwietnia rozpocznie się w przedszkolach i szkołach strajk nauczycieli. Nie będą prowadzone lekcje, nie będzie zajęć opiekuńczych.
Audio
  • Czy jestem za strajkiem nauczycieli? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Nauczyciele chcą strajkować "do skutku", a to oznacza, że prawdopodobnie nie odbędą się egzaminy gimnazjalne (10 kwietnia) i egzaminy ośmioklasisty (15 kwietnia). Pedagodzy oczekują podwyżki pensji zasadniczych o tysiąc złotych brutto do końca roku. Ministerstwo Edukacji rozkłada ręce, "to rozłoży budżet, bo oznacza wydatek w granicach 14 miliardów rocznie".

– Warunkiem zawarcia porozumienia jest nie tylko otwartość jednej strony, ale gotowość także drugiej. Trudno podzielić radosną opinię pani minister Anny Zalewskiej, która mówi "spotkaliśmy się w pół drogi". Być może z kimś się spotkała, ale na pewno nie z nauczycielami – mówi Sławomir Boniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. 

– Mam ogromne przekonanie, że te egzaminy się odbędą. Nauczyciele pracują ze swoimi uczniami przez cały okres edukacji szkolnej, między innymi na ten efekt końcowy, od którego zależą dalsze losy ich uczniów. Żaden mądry i odpowiedzialny nauczyciel nie odwróci się od swojego podopiecznego – zaznacza lubelska Kurator Oświaty Teresa Misiuk. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Sławomir Broniarz (prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego), Teresa Misiuk (lubelska Kurator Oświaty), Ryszard Proksa (Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność), Wojciech Starzyński (fundacja Rodzice Szkole), Krystyna Starzczewska (przewodnicząca Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej), Karolina Elbanowska (fundacja Rzecznik Praw Rodziców)
Data emisji: 6.03.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Dobrowolne składki na ZUS dla przedsiębiorców?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:15
Nie ma dnia, żeby jakiś Polak nie zarejestrował działalności gospodarczej w Niemczech. Dlaczego tam?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy plany rządu uważam za rozsądne?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:00
Nowa, niższa składka PIT na poziomie 17 procent. Zero podatku dochodowego, ale osób młodych (do 26. roku życia) zarabiających poniżej 6,5 tysiąca netto. 500+ także dla pierwszego dziecka. Trzynasta wypłata – 1110 złotych dla każdego emeryta i rencisty. Oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy karta LGBT jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:30
Fundacja Mamy i Taty powołała Ruch 4 Marca. Będzie on informować rodziców i nauczycieli jak reagować na próby wchodzenia organizacji gejowskich do szkół.
rozwiń zwiń