Czy zdarza mi się wyrzucać żywność?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 14:00
Polacy wyrzucają rocznie około 10 milionów kilogramów żywności. Skala wyrzucanego pożywienia od lat stale rośnie.
Audio
  • Czy zdarza mi się wyrzucać żywność? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ KaliAntye

Już od trzech lat powstaje ustawa, która w założeniu ma ograniczyć marnotrawstwo. Przepisy maja obligować duże sklepy do zawierania umów z organizacjami, które żywność będą odbierać i przekonywać potrzebującym. Ciekawym pomysłem jest 'lodówka społeczna". Takie lodówki już funkcjonują i każdy może tam pozostawić żywność, którą ma w nadmiarze.

– To jest coś pięknego, że ludzie nauczyli się dzielić – zaznacza Jan Piątek, pomysłodawca ruchu społecznego wezpomoz.pl. – W naszych lodówkach ludzie zostawiają też dania ugotowane. Na nich znajduje się karta, na której widnieje napis, kiedy dany posiłek został przyrządzony. Niektórzy po zjedzeniu odpisują "dziękuję – bardzo mi smakowało". To jest fajne, że jedni wkładają obiady, a drudzy za nie dziękują – dodaje. 

– Powinniśmy bardzo dużo mówić o szacunku do żywności. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wyrzucając żywność, niszczymy zasoby ekologiczne naszej planety – podkreśla Dorota Jezierska, wiceprezes federacji Polskich Banków Żywności.  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jan Piątek (pomysłodawca ruchu społecznego wezpomoz.pl), Dorota Jezierska (wiceprezes federacji Polskich Banków Żywności), Sylwia Majcher (dziennikarka, autorka książka "Gotuję, nie marnuję"), Marcin Pietrowski (działacz społeczny), Magdalena Figura (Greenpeace Polska), Andrzej Faliński (prezes stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego) 
Data emisji: 7.03.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy plany rządu uważam za rozsądne?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 13:00
Nowa, niższa składka PIT na poziomie 17 procent. Zero podatku dochodowego, ale osób młodych (do 26. roku życia) zarabiających poniżej 6,5 tysiąca netto. 500+ także dla pierwszego dziecka. Trzynasta wypłata – 1110 złotych dla każdego emeryta i rencisty. Oraz podniesienie kosztów uzyskania przychodu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy karta LGBT jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:30
Fundacja Mamy i Taty powołała Ruch 4 Marca. Będzie on informować rodziców i nauczycieli jak reagować na próby wchodzenia organizacji gejowskich do szkół.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jestem za strajkiem nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 14:00
8 kwietnia rozpocznie się w przedszkolach i szkołach strajk nauczycieli. Nie będą prowadzone lekcje, nie będzie zajęć opiekuńczych.
rozwiń zwiń