X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy Kościół sprostał wyzwaniu?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:12
Episkopat przedstawił zebrane przez siebie dane na temat pedofilii w Kościele.     
Audio
  • Czy Kościół sprostał wyzwaniu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Od 1990 do ubiegłego roku w kościołach zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Ofiar było 625. Większość miała mniej niż 15 lat. Zajmujący się w Kościele sprawami ochrony dzieci i młodzieży ojciec Adam Żak poinformował, że od 1990 roku liczba przypadków pedofilii wśród duchownych rośnie, co jego zdaniem musi być przedmiotem dalszych badań.

– Ta konferencja prasowa Episkopatu ani nie zamyka, ani nie otwiera trudnego tematu. Myślę, że ten raport jest ważnym wydarzeniem dlatego, że dowiadujemy się jaka jest skala tego przestępczego zjawiska jest faktycznie w kościele – zaznacza Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Ten raport pokazuje, że kościół w Polsce chce być przejrzysty, transparentny, nie chce niczego zamiatać pod dywan i kładzie karty na stół – dodaje. 

– Po słowach Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego widać, że trzeba po prostu rozmyć temat i pokazać pedofilię wszędzie, tylko nie w kościele. Zastanawiam się nad jedną rzeczą: czy jak Bóg chce pokarać to odbiera rozum? To co usłyszeliśmy właśnie o tym świadczy – mówi Mariusz Milewski z fundacji "Nie lękajcie się".   

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej), Mariusz Milewski (fundacja "Nie lękajcie się"), Jakub Kiersnowski (prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny), Sebastian Klauziński (oko.press.pl), Halina Bortnowska (publicystka)
Data emisji: 18.03.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy zagłosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:40
Badania prowadzone w krajach Unii Europejskiej wskazują na to, że większość Europejczyków jest rozczarowanych albo czuje niesmak i wściekłość w związku z sytuacją w swoim kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakaz handlu w niedzielę zaszkodzi naszej gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:45
Jeszcze w tym roku pozostaje jedna niedziela handlowa. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Jak wynika z danych ZUS, osoby, które zmarły w 2017 roku, pobierały emerytury przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy.
rozwiń zwiń