Czy Kościół sprostał wyzwaniu?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:12
Episkopat przedstawił zebrane przez siebie dane na temat pedofilii w Kościele.     
Audio
  • Czy Kościół sprostał wyzwaniu? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie
Konferencja prasowa na zakończenie 382. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w WarszawieFoto: PAP/Piotr Nowak

Od 1990 do ubiegłego roku w kościołach zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Ofiar było 625. Większość miała mniej niż 15 lat. Zajmujący się w Kościele sprawami ochrony dzieci i młodzieży ojciec Adam Żak poinformował, że od 1990 roku liczba przypadków pedofilii wśród duchownych rośnie, co jego zdaniem musi być przedmiotem dalszych badań.

– Ta konferencja prasowa Episkopatu ani nie zamyka, ani nie otwiera trudnego tematu. Myślę, że ten raport jest ważnym wydarzeniem dlatego, że dowiadujemy się jaka jest skala tego przestępczego zjawiska jest faktycznie w kościele – zaznacza Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Ten raport pokazuje, że kościół w Polsce chce być przejrzysty, transparentny, nie chce niczego zamiatać pod dywan i kładzie karty na stół – dodaje. 

– Po słowach Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego widać, że trzeba po prostu rozmyć temat i pokazać pedofilię wszędzie, tylko nie w kościele. Zastanawiam się nad jedną rzeczą: czy jak Bóg chce pokarać to odbiera rozum? To co usłyszeliśmy właśnie o tym świadczy – mówi Mariusz Milewski z fundacji "Nie lękajcie się".   

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Przeciszewski (prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej), Mariusz Milewski (fundacja "Nie lękajcie się"), Jakub Kiersnowski (prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie), Bogumił Łoziński (Gość Niedzielny), Sebastian Klauziński (oko.press.pl), Halina Bortnowska (publicystka)
Data emisji: 18.03.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy zagłosuję w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:40
Badania prowadzone w krajach Unii Europejskiej wskazują na to, że większość Europejczyków jest rozczarowanych albo czuje niesmak i wściekłość w związku z sytuacją w swoim kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy zakaz handlu w niedzielę zaszkodzi naszej gospodarce?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:45
Jeszcze w tym roku pozostaje jedna niedziela handlowa. Od przyszłego roku zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 13:00
Jak wynika z danych ZUS, osoby, które zmarły w 2017 roku, pobierały emerytury przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy.
rozwiń zwiń