500+ dla każdego dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 14:00
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Czyli dotyczący programu 500+ na pierwsze dziecko lub jedyne dziecko.
Audio
  • 500+ dla każdego dziecka? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Świadczenie ma być wypłacane bez kryterium dochodowego. Z programu ma skorzystać  6 milionów 800 tysięcy dzieci, w tym 2 miliony jedynaków. Pięknie. Z drugiej jednak strony m.in. ten program może zakłócić tzw. regułę wydatkową państwa i unijny limit dla deficytu budżetów państw ustanowiony na poziomie 3 procent.

– Jeśli chodzi o budżet, to Polska jest w znakomitej sytuacji. Od kiedy rząd pana Mateusza Morawieckiego przejął władzę, to wykazuje się bardzo dobrym zarządzaniem. Deficyt budżetowy jest niemal zerowy po ostatnim roku, a prognoza na następny była z niewielkim deficytem – zaznacza prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i Szkoły Głównej Handlowej. 

– Zasiłek powinien być elementem pomocy i interwencji w sytuacjach biedy, a nie zastępować pracę. Niestety mamy taki przekaz, który mówi o zastępowaniu pracy właśnie transferami socjalnymi. Takie pieniądze trzeba najpierw realnie wypracować. Nie finansować z kredytu, jak to ma czasami miejsce w niektórych państwach Unii Europejskiej – mówi o pomocy socjalnej w Wielkiej Brytanii Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana, Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Ewelina Pietrzak-Wojnicz (radca prawny), Piotr Kuczyński (analityk Domu Inwestycyjnego Xelion)
Data emisji: 21.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy Kościół sprostał wyzwaniu?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 13:12
Episkopat przedstawił zebrane przez siebie dane na temat pedofilii w Kościele.     
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w Polsce dostęp do legalnej aborcji jest ograniczany?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 17:15
"W Polsce kobiety, które zaszły w ciążę w wyniku przestępstwa seksualnego nie są w stanie dokonać zabiegu aborcji, który jest legalny w ramach polskiego prawa" – twierdzą przedstawicielki Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy szpitale stanowią zagrożenie dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 13:30
Według Najwyższej Izby Kontroli bardzo wiele szpitali nie spełnia norm sanitarnych. Są województwa, w których nawet 70 procent placówek nie spełnia wymogów.
rozwiń zwiń