X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dyrektywa o prawach autorskich?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2019 13:30
27 marca Parlament Europejski ma głosować nad dyrektywą o prawach autorskich.
Audio
  • Dyrektywa o prawach autorskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

Na wielu portalach trwa akcja protestacyjna przeciwko dyrektywie, bo jak twierdzą niektórzy "wprowadzi do internetu cenzurę". Z drugiej strony czołowe europejskie tytuły prasowe apelują: "Przyjmijmy dyrektywę, to dla mediów sprawa życia i śmierci. Walczymy o pieniądze dla artystów i autorów!"

– Głosowanie, które jest planowane w Parlamencie Europejskim, będzie tym ostatnim. To zatwierdzenie ustaleń krajów Unii Europejskiej z PE. Kiedy kraje członkowskie decydowały się na reformę prawa autorskiego, to wtedy osiem krajów, w tym Polska, było przeciwnych – mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. – Zapisy znajdujące się w proponowanej reformie prawa autorskiego wzbudzają bardzo duże kontrowersje i jest wielka niewiadoma, jaka będzie decyzja PE – dodaje.

– Rozmowy o dyrektywie trwają prawie trzy lata. Z jednej strony mamy świat kultury i dziennikarzy, a z drugiej wielkie korporacje – podkreśla Jan Młotkowski ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. –  Powiedzmy, że "cenzura" istnieje już dziś. Jeśli np. Youtuber zamieści swój film i będzie korzystał z materiałów chronionych prawem autorskim, to ten materiał zostanie szybko zablokowany – dodaje.

– To nie jest Dziki Zachód. Mam wrażenie, że trochę próbuje się stworzyć taką narrację, jakoby ta dyrektywa jest niezbędna do tego, aby w Internecie istniało prawo – mówi Alek Tarkowski, prezes fundacji Centrum Cyfrowe. – Już dziś bez tych przepisów mamy problemy. Usuwane są różnego rodzaju treści. Jeśli te przepisy w dyrektywie przejdą, to coś co dziś portale robią dobrowolnie, będą wykonywać na mocy prawa – podkreśla.

Jakie przepisy znajdują się w dyrektywie? Co może się zmienić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Jan Młotkowski (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Alek Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe), Hanna Szymańska (adwokat), Jacek Wilk (poseł, Konfederacja), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 25.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: