X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy zmiany dotyczące praw pieszych na pasach są potrzebne?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:05
Zdaniem wielu ekspertów prawo o ruchu drogowym w Polsce nie chroni należycie pieszych, którzy noszą się z zamiarem przejścia w wyznaczonym miejscu na pasach.
Audio
  • Czy zmienić prawo o ruchu drogowym? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Sergey Ryzhov/Shutterstock.com

uber1200.jpg
Czy Uber powinien podlegać tym samym regulacjom co korporacje?

W prawie o ruchu drogowym możemy przeczytać, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwo osobie znajdującej się na przejściu. Jeśli pieszy czeka na przepuszczenie lub zbliża się do pasów, to tylko od dobrej woli kierowcy zależy, czy się zatrzyma czy nie.

W większości państw Unii Europejskiej przepisy są skonstruowane zupełnie inaczej. Pieszy ma pierwszeństwo jeśli tylko zbliża się do przejścia dla pieszych.

– Polskie przepisy są fatalnie skonstruowane. Nasz kraj ma najtragiczniejsze w świecie statystyki wypadków na przejściach dla pieszych – mówi Janusz Wojciechowski, audytor Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, były poseł i eurodeputowany. – W miejscach niedozwolonych zginęły 53 osoby, a na przejściach dla pieszych aż 285 – dodaje.

– Prawo należy zmienić. Trzeba wprowadzić regulacje na wzór państw zachodnich. Trzeba pamiętać, że mamy wzrost liczby ofiar śmiertelnych na przejściach. To nie wynika z tego, że piesi są zapatrzeni w smartfony czy noszą kaptury – zaznacza Marcin Chlewicki ze stowarzyszenia "Miasto jest nasze". – Bezwzględnie powinien być obowiązek zatrzymywania się przed przejściem dla pieszych jeśli widzimy zbliżające się osoby – dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Janusz Wojciechowski (audytor Polski w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, były poseł i eurodeputowany), Marcin Chlewicki (stowarzyszenie "Miasto jest nasze"), Maciej Wroński (Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego), prof. Ryszard Stefański (Uczelnia Łazarskiego), Ryszard Fonżychowski (ekspert stowarzyszenia "Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego"), Rajmund Nierychło (Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Transportu Samochodowego w Gliwicach)
Data emisji: 26.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: