Czy nasza szkoła uczy samodzielnego myślenia? 

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:00
Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstał raport dotyczący naszych szkół. Zbadano czego uczymy, jak i co z tego wynika.
Audio
  • Czy polscy uczniowie uczą się przedsiębiorczości i innowacyjności? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Okazało się, że szkoła zabija spontaniczność, samodzielne oryginalne myślenie i te cechy, które w przyszłości decydują o innowacyjności. Są winni? 

– Systemu edukacji nie da się zmienić natychmiast. Od września tego roku do szkół wjechały mobilne laboratoria, w Centrum Nauki Kopernik przygotowano laboratorium wody, mamy programy kształcenia informatycznego, zresztą najbardziej powszechny w Europie i nagradzany na różnych forach. My tę szkołę realnie już zmieniamy. Mamy materiał, który jest drogowskazem i dla nauczycieli i dla organizatorów systemu. Diagnoza jest. Zmiany systematycznie i powoli będziemy wprowadzać –

– Nie chcę uogólniać, bo to jest szkodliwe. Wydaje mi się, że raport, nawet gdy ma miażdżące wnioski, powinien być kluczem i podstawą do tego, co później będzie powstawało. Namawiam obecny rząd do tego, by wybrać do pierwszej zmiany kształcenie w tych klasach 1-3. Tam jest klucz do otwierania, wspierania uzdolnień, doskonalenia kompetencji twórczego myślenia. Później można już tylko zmniejszać stopień zepsucia – ocenia dr Krzysztof Pawłowski.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jadwiga Emilewicz (Minister Przedsiębiorczości i Technologii), dr Krzysztof Pawłowski (twórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu), Edyta Gruszczyk (pedagog, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Wspomagania Rozwoju i Edukacji Dzieci Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), Krystyna Starczewska (polonistka, filozofka, etyczka i pedagog, współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących "Bednarska", prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (fundacja Edukacja na NOWO), Agnieszka Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, trenerka w firmie Synergis)
Data emisji: 28.03.2019 
Godzina emisji: 12.05

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy jestem za strajkiem nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2019 14:00
8 kwietnia rozpocznie się w przedszkolach i szkołach strajk nauczycieli. Nie będą prowadzone lekcje, nie będzie zajęć opiekuńczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy praca daje mi radość?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:00
Z badań "Radość w pracy" przeprowadzonych niedawno, wynika, że aż dla 93% pytanych radość w pracy jest bardzo ważna.
rozwiń zwiń