X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy rynek pożyczek należy uregulować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:10
Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówek, działają bez ograniczeń. Zła sytuacja finansowa pożyczkobiorców często nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki, a realne roczne oprocentowanie bywa kosmiczne.
Audio
  • Czy rynek pożyczek należy uregulować? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: create jobs 51/Shutterstock.com

Po zmianach, jeśli firma świadomie pożyczy osobie już zadłużonej, taki dłużnik nie będzie musiał zwracać pieniędzy. Resort chce zapanować nad obchodzonymi teraz limitami kosztowymi oraz wprowadzić odpowiedzialność karną (do pięciu lat) za proponowanie nieuczciwych zasad.

– Ustawa, która powinna regulować sumę wszelkich kosztów związanych z pożyczką, jest dziurawa jak szwajcarski ser. W 2011 roku wypadły z niej dwa kluczowe przepisy. Pierwszy, który jasno wskazywał ile konsument zapłaci za pożyczkę i drugi, który wskazywał, że karze pozbawienia wolności do lat 2 podlega ten, kto rząda kosztów przekraczających koszta maksymalne – mówi wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. 

– Wystawiliśmy opinię do tej ustawy i wydaje nam się, że jest problem, a rynek wymaga pewnego uporządkowania. Widzimy też pewne ryzyka, których trzeba by było jeszcze rozpoznać – mówi prezes Konfederacji Konsumentów Kamil Pluskwa-Dąbrowski. – Osoby, które korzystają z firm pożyczkowych to takie, które nie mają zdolności kredytowej w banku – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości), Kamil Pluskwa-Dąbrowski (prezes Konfederacji Konsumentów), Andrzej Roter (prezes Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce), Arkadiusz Szczęśniak (prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 3.04.2019 
Godzina emisji: 12.08

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nasza szkoła uczy samodzielnego myślenia? 

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:00
Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstał raport dotyczący naszych szkół. Zbadano czego uczymy, jak i co z tego wynika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy pamiętam swój pierwszy raz z Trójką?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 13:30
1 kwietnia 1962 roku Program Trzeci Polskiego Radia rozpoczął regularne nadawanie. Do dziś wspominane są legendarne audycje Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jestem za podwyżkami dla nauczycieli?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 13:00
Według Związku Nauczycielstwa Polskiego blisko 80 procent szkół i przedszkoli ma zamiar uczestniczyć w strajku. Protest ma rozpocząć się 8 kwietnia.
rozwiń zwiń