Czy miasta powinny stosować środki przeciwko kleszczom?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:00
W wielu miastach już rozpoczęto akcję opryskiwania antykleszczowego, która ma zmniejszyć ryzyko chorób u ludzi i zwierząt.
Audio
  • Czy należy wykonywać opryski przeciwko kleszczom w miastach? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Kleszcz - niebezpieczny pajęczak
Kleszcz - niebezpieczny pajęczakFoto: Shutterstock/Erik Karits

Tyle że nie wszystkim się to podoba. Wraz z kleszczami giną pszczoły, pachnica dębowa, kozioróg dębosz… Chorzy na boreliozę są zdziwieni: "ważniejsze od zdrowia mieszkańców są owady?". Akcję antykleszczową podejmie między innymi Szczecin i Zielona Góra. A na przykład w Warszawie i Katowicach środki chemiczne nie będą używane.

– Kleszczowe zapalenie mózgu jest zupełnie inną jednostką chorobową niż powszechnie znana borelioza. Istnieje na nie szczepionka, której na tą drugą nie ma. Na ostatnim posiedzeniu parlamentarnej komisji ds. boreliozy wykonaliśmy mały krok do przodu, polegający na poszerzeniu procedur lekarza pierwszego kontaktu. Do tej pory mógł on przepisać choremu np. antybiotyki, ale żeby ją zdiagnozować, nie mógł przepisać zlecenia badań, tylko wysyłał do lekarza chorób zakaźnych, gdzie średni czas oczekiwania wynosi pół roku – tłumaczy Marek Matyszczak, borykający się z boreliozą mieszkaniec Katowic.

– Miałem do czynienia z boreliozą. Indywidualne przypadki są zawsze ważne i człowiek jest bardzo ważnym elementem. Chcę jednak zwrócić uwagę, że należy dokonać pewnych zmian systemowych w stosunku do boreliozy i osób, które zgłaszają się z nią do lekarza. Po drugie, chciałbym zwrócić uwagę a edukację, której całkowicie brakuje – mówi prof. Mirosław Nakonieczny z Uniwersytetu Śląskiego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Marek Matyszczak (mieszkaniec Katowic chory na boreliozę), Andrzej Kus (rzecznik miasta Szczecina ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska), Leszek Bodzioch (wiceprezes Podgórskiego Związku Prszczelarzy w Tarnowie), prof. Mirosław Nakonieczny (Kierownik Katedry Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego), prof. Krzysztof Simon (Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii we Wrocławiu), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)
Data emisji: 4.04.2019 
Godzina emisji: 12.08

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nasza szkoła uczy samodzielnego myślenia? 

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:00
Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstał raport dotyczący naszych szkół. Zbadano czego uczymy, jak i co z tego wynika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy rynek pożyczek należy uregulować?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 13:10
Zdaniem Ministerstwa Finansów firmy pożyczkowe, udzielające tzw. chwilówek, działają bez ograniczeń. Zła sytuacja finansowa pożyczkobiorców często nie jest przeszkodą do udzielenia pożyczki, a realne roczne oprocentowanie bywa kosmiczne.
rozwiń zwiń