Czy partia Wiosna to też wiosna w polskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:00
"Europa dla Ciebie" to hasło, z którym na wybory europejskie idzie partia Roberta Biedronia – Wiosna.
Audio
  • Czy Wiosna Roberta Biedronia to nowa jakość w polityce? (Za a nawet przeciw/Trójka)
Lider partii Wiosna Robert Biedroń podczas konwencji programowej nt. programu europejskiego Wiosny (4.04.2019)
Lider partii Wiosna Robert Biedroń podczas konwencji programowej nt. programu europejskiego Wiosny (4.04.2019)Foto: PAP/Tomasz Gzell

Jej lider rozszerzając hasło mówi o tym, że będzie walczył o europejskie standardy ochrony zdrowia w tym wspólne przedsięwzięcia w walce z rakiem. O Europę wolną od węgla i smogu, ekologiczną energię. Mówi też o Europejskim Funduszu Wolnych Mediów i dalej o europejskim paszporcie, czyli o równych prawach wizowych dla wszystkich obywateli UE. Jak mówi sam Robert Biedroń, scenę polityczną chciałby wyzwolić od populistów i starych zdemoralizowanych partii politycznych. Czy te pomysły to wiosna na polskiej scenie politycznej, czy tylko wiosenne mgnienie? Rodzi się pytanie, a sondaże nie dają odpowiedzi, bo raz wieszczą sukces partii Biedronia a raz pokazują że nie ma sensacji.

– Czy Wiosna wnosi coś nowego? Powinna, bo jest chyba najbardziej autentyczną partią lewicową od 30 lat. Dla demokracji najlepszym rozwiązaniem jest konfrontacja sił politycznych zaliczanych z jednej strony do prawicy, a z drugiej do lewicy. Tej ostatniej brakowało od mniej więcej 2005 roku. Dla systemu demokratycznego, polityki i, jak sądzę, dla dużej części wyborców zniechęconych jednolitością naszej sceny politycznej – mówi prof. Henryk Domański z PAN.

– W przypadku nowych podmiotów politycznych, opinia publiczna koncentruje się na osobie lidera. Mniej osób wie jaki jest program Wiosny, a więcej wie kim jest Robert Biedroń w sensie politycznym i jako osoba prywatna. Jeśli sprawdzić jakich informacji poszukują ludzie w internecie, to okaże się, że więcej jest wyszukań w sensie sensacyjnym wokół osoby lidera Wiosny, niż dotyczących jego programu politycznego – zwraca uwagę prof. Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: prof. Henryk Domański (Polska Akademia Nauk), Dominik Owczarek (analityk Instytutu Spraw Publicznych), prof. Ewa Marciniak (politolog, Uniwersytet Warszawski), prof. Adam Grzegorczyk (Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie), prof. Kazimierz Kik (politolog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki, publicysta)
Data emisji: 8.04.2019 
Godzina emisji: 12.07

ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy nowe samorządy zmienią Polskę na lepsze?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 13:15
Za nami pierwsza odsłona wyborów samorządowych. W niektórych miastach czeka nas druga tura, która wyłoni przyszłych prezydentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy potrafimy pięknie korzystać z niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2018 13:05
Setna rocznica odzyskania niepodległości jest okazją do wspólnego świętowania. Okazuje się jednak, że często nie chcemy, a może nie potrafimy wspólnie świętować. 
rozwiń zwiń