Czy jesteśmy w stanie ochronić nasze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 13:18
Pacjentów psychiatrycznych wśród dzieci i młodzieży jest coraz więcej. Brakuje natomiast pieniędzy i lekarzy tej specjalizacji. To między innymi z tego powodu zamykane są kolejne szpitalne oddziały.
Audio
  • Czy jesteśmy w stanie ochronić nasze dzieci? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Ten proces będzie przebiegał lawinowo – ostrzega dr hab. Barbara Remberk, konsultant krajowa w tej specjalizacji. Leczenie pacjenta kosztuje więcej, niż szpitale otrzymują na leczenie z NFZ. Poza tym brakuje specjalistów. W całym kraju jest ich jedynie 416. Nawet gdy szpitale oferują pracę, nikt się nie zgłasza. A liczba problemów psychicznych, a z nimi samobójstw wśród dzieci i młodzieży, rośnie.

– Problem trwa od kilku lat. Psychiatrią dziecięcą zajmuję się ponad 30 lat i kiedy zaczynałam, to o wiele większy był komfort pracy i możliwości szczegółowego podejścia do pacjenta i jego problemu. Sporo oddziałów zostało ostatnio zamkniętych – mówi psycholog Gabriela Jagielska. – Teraz zdarza się tak, że liczba pacjentów przekracza liczbę łózek nawet o 100 procent – dodaje.

– Mamy bardzo wieloletnie zaniedbania w tej dziedzinie. Z jednej strony problemy młodzieży narastają, rodzice mają mniej czasu dla swoich pociech, jest dużo więcej pokus. Z drugiej mamy bardzo mało lekarzy. Zaniedbaliśmy ich kształcenie – mówi Aleksandra Kurowska z portalu politykazdrowotna.com

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Agnieszka Furtak-Bilnik
Goście: dr Gabriela Jagielska (psychiatra), Aleksandra Kurowska (portal politykazdrowotna.com) Jarosław Federowski (prezes Polskiej Federacji Szpitali), Andrzej Żywień (dyrektor Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze), Aleksandra Piotrowska (psycholog, Uniwersytet Warszawski), Anna Pietruszka-Dróżdż (trenerka psychospołeczna)
Data emisji: 9.04.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy miasta powinny stosować środki przeciwko kleszczom?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:00
W wielu miastach już rozpoczęto akcję opryskiwania antykleszczowego, która ma zmniejszyć ryzyko chorób u ludzi i zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy partia Wiosna to też wiosna w polskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:00
"Europa dla Ciebie" to hasło, z którym na wybory europejskie idzie partia Roberta Biedronia – Wiosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy młodzież wyobraża sobie życie bez smartfonów?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 22:12
W ubiegły poniedziałek rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" o tak zwanym pokoleniu iGen, czyli następcach milennialsów, dla którego życie bez smartfonu nie istnieje.
rozwiń zwiń