Czy internet wychowuje nam dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 13:01
Nasze babcie grzmiały, że telewizja przejęła rolę wychowawczą. Ale od tego czasu świat przyniósł nam nowe i bardziej agresywne medium, jakim jest internet.
Audio
  • Czy internet wychowuje nam dzieci? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
W ramach programu Internet dla każdego ma powstać w gminach i małych miastach 19 tysięcy publicznych hot spotów ułatwiających dostęp do bezpłatnego internetu.
W ramach programu "Internet dla każdego" ma powstać w gminach i małych miastach 19 tysięcy publicznych hot spotów ułatwiających dostęp do bezpłatnego internetu.Foto: Pixabay

Opublikowany właśnie raport "Nastolatki wobec internetu 3.0" mówi, że 41,8 proc. z nich codziennie korzysta z sieci w celu poszerzania wiedzy w ramach swoich zainteresowań. 57,8 proc. uważa, że przeglądanie sieci jest lepszym źródłem rozrywki niż oglądanie telewizji, 16,2 proc., że czerpanie wiedzy z książek jest w czasach internetu niepotrzebne.

Przedstawiciele młodego pokolenia raczej biernie konsumują treści zastane w internecie, niż aktywnie je tworzą. Wyniki badań wskazują też na to, że młodzież w wirtualnym świecie została "opuszczona" przez swoich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

– Okazuje się, że dzieci coraz wcześniej zaczynają samodzielnie korzystać z internetu. Przede wszystkim czynią to za pomocą smartfonów. Takiemu trendowi towarzyszy wydłużenie czasu spędzanego przed ekranem. To wszystko następuje już około 7. roku życia – mówi socjolog dr Agnieszka Ładna.

– Kiedy dzieciom zabierze się dostęp do internetu, od razu stają się rozdrażnione i nie nadają się do funkcjonowania. Tak jak człowiek, któremu odstawiono narkotyki – zaznacza psycholog Irena Wielkowiejska. – Pracuję z dziećmi, młodzieżą i rodzicami i problem jest jeszcze głębszy, niż to wynika z badań naukowych – dodaje. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Ernest Zozuń 
Goście: dr Agnieszka Ładna (socjolog), Irena Wielowiejska (psycholog) Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mama i Tata), dr Wiesław Baryła (psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS w Sopocie) 
Data emisji: 11.04.2019 
Godzina emisji: 12.07

kw/mk

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Czytaj także

Czy partia Wiosna to też wiosna w polskiej polityce?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:00
"Europa dla Ciebie" to hasło, z którym na wybory europejskie idzie partia Roberta Biedronia – Wiosna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie ochronić nasze dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 13:18
Pacjentów psychiatrycznych wśród dzieci i młodzieży jest coraz więcej. Brakuje natomiast pieniędzy i lekarzy tej specjalizacji. To między innymi z tego powodu zamykane są kolejne szpitalne oddziały.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy popieram strajk w czasie egzaminów?

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 13:13
Strajk nauczycieli trwa nadal. Przeprowadzenie egzaminów w tej sytuacji będzie mocno utrudnione.
rozwiń zwiń